FOTO: Freepik.
18. jūlijā stājas spēkā grozījumi Vakcinācijas noteikumos, kas paplašina iespējas saņemt valsts apmaksātas vakcīnas jauniešiem līdz 25 gadu vecumam. Izmaiņas regulējumā arī noteic, ka turpmāk E-veselībā būs jāievada dati par visām veiktajām vakcinācijām, tai skaitā par komercvakcīnām, ne tikai valsts apmaksātajām.
Līdz šim Vakcinācijas noteikumi paredzēja, ka bērni tiek vakcinēti pret bērnu vakcinācijas kalendārā iekļautajām vakcīnregulējamajām infekcijas slimībām, savukārt, ja persona ir sasniegusi 18 gadu vecumu, tad valsts apmaksāta vakcinācija viņai nepienākas, izņemot valsts apmaksātu vakcināciju pieaugušajiem pret difteriju un stingumkrampjiem un iepriekš nevakcinētiem pieaugušajiem – pret difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, poliomielītu.
Pieaugušajiem, kuri bērna vecumā dažādu iemeslu dēļ nav saņēmuši vakcinācijas kalendārā ietvertās vakcīnas, epidemioloģiskās un sabiedrības drošības dēļ ir jānodrošina iespēja saņemt vakcīnas arī pret masalām, masaliņām, epidēmisko parotītu, B hepatītu un vējbakām.
Lēmumu par bērna vakcināciju pieņem vecāki, bet pēc pilngadības sasniegšanas jaunietis pats var neatkarīgi lemt par savu veselību.
Turpmāk nevakcinētiem jauniešiem līdz 25 gadu vecumam (ieskaitot) būs iespēja saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret konkrētām infekcijas slimībām.
Paredzēts, ka valsts apmaksāts pamatvakcinācijas kurss tiks pabeigts arī tad, ja vakcinējamās personas vecums pārsniegs šajos noteikumos norādīto vecumu, kurā tiek nodrošināta valsts apmaksāta vakcinācija.
Grozījumi Vakcinācijas noteikumos paredz, ka vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) tiks apmaksāta no valsts budžeta gan jauniešiem vecumā no 18 līdz 25 gadiem (ieskaitot), gan personām, kuru veselības stāvokļa dēļ vakcinācija nav atliekama.
Minētā valsts apmaksātā vakcinācija tiks nodrošināta prioritārā secībā, ņemot vērā vakcīnu pieejamību:
Paaugstinātam riskam pakļauto grupu saraksts tiek publicēts Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē.
Kā informē Veselības ministrija, ar vakcināciju pret CPV ir iespējams izkaust vēzi, ko izraisa papilomas vīruss, piemēram, dzemdes kakla vēzi sievietēm, dzimumlocekļa vēzi vīriešiem, mutes, rīkles un citus vēža veidus, ar ko var saslimt abi dzimumi.
Plašāk par tēmu >> |
Vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā (E-veselība) no 2024. gada 1. janvāra ir obligāti ievadāmi dati par vakcīnām, kas iegādātas par valsts budžeta līdzekļiem.
“Lai lēmumi par sabiedrības veselību balstītos uz pilnīgāku un precīzāku informāciju par vakcināciju, turpmāk tiks uzsākta datu digitalizācija arī par komercvakcinācijām – vakcīnām, kas saņemtas ārpus valsts apmaksātās programmas,” informē Veselības ministrija. E-veselībā tiks atspoguļotas tās vakcinācijas, kas veiktas pēc jaunā regulējuma spēkā stāšanās.
Ņemot vērā šīs izmaiņas, ieraksts par vakcināciju pacienta potēšanas pasē nebūs obligāti jāveic, taču to varēs darīt pēc personas pieprasījuma.
Plašāk par tēmu >>
|
Ar grozījumiem noteikumos pilnveidota arī vakcinācijas atteikuma veidlapa (9. pielikums), daudz detalizētāk norādot, kādas var būt iespējamās sekas veselībai, ja persona netiks vakcinēta.
Mērķis ir vecākiem sniegt pilnvērtīgāku informāciju, lai viņi daudz rūpīgāk pārdomātu savu izvēli par bērnu vakcināciju.
Šādi tiks veicināta vecāku un pacientu izpratne par vakcinācijas nozīmi, vienlaikus saglabājot izvēles brīvību.
Tāpat Veselības ministrija, uzklausot daļas sabiedrības iebildumus un profesionālo organizāciju ieteikumus, ir atteikusies no sākotnēji plānotās ieceres saistīt vakcinācijas atteikumu ar bērna aprūpes pienākuma neizpildi.