E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36228
Lasīšanai: 6 minūtes
TĒMA: Vide

Par dzīvnieku labturības prasību un turēšanas noteikumu neievērošanu ir paredzēta administratīvā atbildība

J
jautā:
01. maijā, 2025
Mešulams

Manas apkaimes iedzīvotājs regulāri pārkāpj MK noteikumu “Mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības noteikumi” 40. punkta 2. un 4. apakšpunktu, manus un citu iedzīvotāju izteiktos aizrādījumus pārkāpējs ignorē. Pārkāpumu laikā atkārtoti izsaucu pašvaldības policijas darbiniekus, bet viņi pārkāpuma vietā ierodas, kad pārkāpums vairs netiek veikts un pārkāpējs ir aizgājis. Ir zināma pārkāpēja dzīvesvietas adrese. Vai man ir tiesības vērsties pašvaldības policijā, pamatojoties uz likuma “Par policiju” 19. pantā noteikto pirmo pašvaldības policijas pienākumu “likumpārkāpumu profilakse”, lai tās darbinieki nesodot izstāstītu pārkāpējam par spēkā esošajiem noteikumiem un brīdinātu par iespējamajām sekām? Vai minētais pārkāpums ir likumpārkāpums un tam tiks veikta profilakse? 

A
atbild:
Šodien
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Par dzīvnieku labturības prasību un turēšanas noteikumu neievērošanu ir paredzēta administratīvā atbildība. 

Atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 411 “Mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības noteikumi” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 411) 40. punktam, ja suns (izņemot medību šķirnes suņus medību laikā vai suņus, kurus izmanto darbam vai dienesta pienākumu pildīšanai) atrodas ārpus īpašnieka teritorijas: 

  • tam ir jābūt uzliktai kaklasiksnai, iemauktam vai citam šo noteikumu 9. punktā minētajam aksesuāram; 
  • tas jāved pie pavadas, izņemot suņu specializētajā pastaigu laukumā un pilsētu un ciemu publiskajās vietās, kurās tas ir atļauts saskaņā ar attiecīgās pašvaldības saistošajiem noteikumiem; 
  • tam ir jābūt ievietotam pārvietošanai piemērotā somā, konteinerā vai būrī, ja attiecīgās pašvaldības administratīvā teritorija nav minēta kā vieta, kurā atļauts atrasties ar suni vai atrasties ar suni bez pavadas; 
  • nekavējoties pēc suņa defekācijas jāsavāc tā ekskrementi. 

Proti, saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 411, ja suns atrodas ārpus īpašnieka teritorijas, suņa īpašniekam ir pienākums suni vest pie pavadas, izņemot suņu specializētajā pastaigu laukumā un pilsētu un ciemu publiskajās vietās, kurās tas ir atļauts saskaņā ar attiecīgās pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Tāpat dzīvnieka īpašniekam ir noteikts pienākums nekavējoties pēc suņa defekācijas savākt tā ekskrementus. 

Administratīvie pārkāpumi dzīvnieku aizsardzības jomā un kompetence administratīvo pārkāpumu procesā ir noteikta Dzīvnieku aizsardzības likuma X nodaļā. 

Atbilstoši Dzīvnieku aizsardzības likuma 57. pantam par dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem piemēro naudas sodu fiziskajai personai līdz 350 naudas soda vienībām (līdz 1750 eiro), bet juridiskajai personai – no 22 līdz 500 naudas soda vienībām (no 110 līdz 2500 eiro). 

Savukārt saskaņā ar Dzīvnieku aizsardzības likuma 58. pantu par dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpšanu, ar ko citam dzīvniekam nodarīts fizisks kaitējums vai cilvēkam nodarīts fizisks vai materiāls kaitējums, piemēro naudas sodu fiziskajai personai no 14 līdz 375 naudas soda vienībām (no 70 līdz 1875 eiro), bet juridiskajai personai – no 22 līdz 600 naudas soda vienībām (no 110 līdz 3000 eiro). 

Administratīvā pārkāpuma procesu par Dzīvnieku aizsardzības likuma 57. un 58. pantā (ja ar pārkāpumu nodarīts kaitējums cilvēkam) minētajiem pārkāpumiem līdz lietas izskatīšanai veic attiecīgās pašvaldības policija vai pašvaldības administratīvā inspekcija, bet administratīvā pārkāpuma lietu izskata pašvaldības administratīvā komisija vai apakškomisija. 

Novērojot iepriekš minētos pārkāpumus, iedzīvotāji var ziņot, zvanot uz vienoto tālruni 112. 

Protams, jāņem vērā, ka nereti pastaiga ar suni ilgst vien dažas minūtes, tādēļ ne vienmēr policijas ekipāža varēs ierasties notikuma vietā laikus (tas būs atkarīgs no satiksmes intensitātes, izsaukumu daudzuma, tuvākās brīvās patruļas atrašanās vietas u. tml.).   

Vienlaikus par novēroto pārkāpumu iedzīvotājiem ir iespēja vērsties ar rakstveida iesniegumu, iesniedzot ne tikai informāciju, bet arī pierādījumus, piemēram, video vai foto. 

Kā iepriekš LV portālam norādījusi Datu valsts inspekcija, ja videoierakstā ir fiksēts iespējamais pārkāpums, cilvēkam ir tiesības filmēt un materiālu nodot tiesībsargājošajām iestādēm (skat. LV portāla e-konsultāciju “Vai drīkst filmēt cilvēku, kas dedzina atkritumus”). 

Ja pārkāpums izdarīts Rīgas valstspilsētas pašvaldībā, rakstveida iesniegumu var iesniegt elektroniski portālā latvija.gov.lv, izmantojot e-adresi, vai ar e-Parakstu, sūtot to uz e-pasta adresi: rpp@riga.lv. Tāpat rakstveida iesniegumu var nosūtīt pa pastu uz adresi: Valērijas Seiles iela 12A, Rīga, LV-1019 vai iesniegt klātienē jebkurā Rīgas valstspilsētas pašvaldības policijas (RVPP) pārvaldē. 

RVPP kontaktinformācija pieejama šeit.   

RVPP, saņemot informāciju par iespējamajiem pārkāpumiem, noskaidros un izvērtēs visus notikuma apstākļus, kā arī lems par turpmāko rīcību, ja tiks saskatītas pārkāpuma pazīmes. 

Papildus norādām, ka Rīgas valstspilsētas pašvaldība ir izstrādājusi jaunus pašvaldības saistošos noteikumus “Mājas (istabas) dzīvnieku turēšanas saistošie noteikumi”, kas līdz 10. aprīlim bija nodoti sabiedriskajai apspriešanai. Minētais noteikumu projekts tika izskatīts Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas sēdē 2025. gada 18. martā. 

Plašāku informāciju par jauno Rīgas valstspilsētas pašvaldības saistošo noteikumu projektu un tā virzību varat noskaidrot Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 234 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas