Vai būves īpašniekam papildus zemes lietošanas maksai jākompensē zemes īpašniekam nekustamā īpašuma nodoklis

J
jautā:
22. oktobrī, 2024
Vera

Labdien! Kā ir? Vai zemes nomniekam papildus nomas maksai ir pienākums kompensēt zemes īpašniekam viņa samaksāto NĪN?

A
atbild:
23. oktobrī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja tās ir piespiedu dalītā īpašuma tiesiskās attiecības, tad kopš 2022. gada zemes nomas maksājumu aizstāj zemes likumiskās lietošanas tiesības un maksājums ir noteikts 4% gadā no kadastrālās vērtības, bet ne mazāk par 50 eiro gadā. Saskaņā ar likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 38. panta otro daļu būves īpašniekam uz likuma pamata ir pienākums maksāt lietošanas maksu zemes īpašniekam par zemes lietošanas tiesībām.

Nekustamā īpašuma nodokli maksā zemes īpašnieks, ja vien par to nav citas vienošanās. Būves īpašniekam nav pienākuma kompensēt zemes īpašniekam nekustamā īpašuma nodokli.