Vai no 2025. gada varēs prasīt par 30% lielāku zemes lietošanas maksu

J
jautā:
13. oktobrī, 2024
Inta Brokāne

Paldies par atbildi Nr. 34095, un lūdzu paskaidrot, kā to saprast: “Likuma 42. pants papildināts ar jaunu septīto daļu: “Ja zemes likumiskās lietošanas tiesības attiecas uz dzīvojamās ēkas īpašniekiem un lietošanā esošās zemes kadastrālā vērtība 2025. gada 1. janvārī ir lielāka par tās 2024. gadā spēkā esošo kadastrālo vērtību, tai atbilstošais maksājums par zemes likumisko lietošanu no 2025. gada 1. janvāra līdz 2028. gada 31. decembrim katru gadu palielinās par 30 procentiem pret iepriekšējā gada maksājumu, līdz tiek sasniegts atbilstošais zemes likumiskās lietošanas maksas apmērs no aktuālās kadastrālās vērtības.” Kas ir ATBILSTOŠAIS ZEMES LIKUMISKĀS LIETOŠANAS MAKSAS APMĒRS? Vai no nākamā gada 1. janvāra es varu prasīt par 30% vairāk nekā šogad?

A
atbild:
Šodien
Lidija Dārziņa
LV portāls

Zemes likumiskās lietošanas maksa (4% no kadastrālās vērtības gadā) no 2022. gada ir noteikta likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (Civillikuma spēkā stāšanās likums).

Ar grozījumiem Civillikuma spēkā stāšanās likuma 42. pants papildināts ar jaunu septīto daļu: “Ja zemes likumiskās lietošanas tiesības attiecas uz dzīvojamās ēkas īpašniekiem un lietošanā esošās zemes kadastrālā vērtība 2025. gada 1. janvārī ir lielāka par tās 2024. gadā spēkā esošo kadastrālo vērtību, tai atbilstošais maksājums par zemes likumisko lietošanu no 2025. gada 1. janvāra līdz 2028. gada 31. decembrim katru gadu palielinās par 30 procentiem pret iepriekšējā gada maksājumu, līdz tiek sasniegts atbilstošais zemes likumiskās lietošanas maksas apmērs no aktuālās kadastrālās vērtības.”

Likumā noteiktā zemes lietošanas maksa ir 4% no zemes kadastrālās vērtības gadā. Pieaugot zemes kadastrālajai vērtībai, būves īpašniekam šis maksājums kļūst lielāks. Tātad – būves īpašnieks maksās vairāk (atbilstīgi jaunajai kadastrālajai vērtībai), attiecīgi zemes īpašnieks saņems vairāk.

Kadastrālās vērtības ir bijušas ilgstoši iesaldētas. Pēc kadastrālo vērtību aktualizācijas nākamajā gadā to izmaiņas būs dažādas. Daļā gadījumu kadastrālā vērtība būtiski palielināsies. Līdz ar to arī zemes likumiskās lietošanas maksas apmērs palielināsies.

Zemes likumiskās lietošanas maksas maksātāji ir arī tādi būves īpašnieki, kuriem šis maksājums ir jāveic primārās sociālās vajadzības (sava vienīgā mājokļa) nodrošināšanai, kas ir papildu izdevums citiem mājsaimniecības ikdienas izdevumiem. Tāpēc paredzēts atbalsta mehānisms iedzīvotājiem, kuriem jāmaksā zemes likumiskās lietošanas maksa. Lai pasargātu iedzīvotājus no pārmērīga maksas pieauguma, likumā šajā pantā ir noteikts četru gadu pārejas periods (no 2025. gada līdz 2029. gadam), kas ierobežo zemes lietošanas maksas pieaugumu – ne vairāk kā 30%, salīdzinot ar iepriekšējā gada maksājumu. Grozījumu anotācijā norādīts, ka 30% pieaugumu aprēķina no tā maksājuma apmēra, kāds 2024. gadā bija jāmaksā saskaņā ar likumu, nevis no faktiski samaksātā (ja tas atšķiras no likumā noteiktā). Piemēram, gadījumos, kad būves īpašnieks 2024. gadā nav pildījis savas saistības pret zemes īpašnieku pilnā apmērā, tas nav pamats 30% pieaugumu rēķināt no zemes īpašniekam samaksātā nepilnā apmēra, bet gan ir jāaprēķina, cik bija jāmaksā saskaņā ar likumu.

Indikatīvs piemērs no grozījumu anotācijas. Ja Rīgas centrā divistabu dzīvokļa īpašniekam zemes likumiskā lietošanas maksa (4% no KV) šobrīd ir 114 eiro gadā, bet 2025. gadā 4% no zemes kadastrālās vērtības būs 280 eiro, tad 2025. gadā lietošanas maksa nosakāma šādi: 114 + (114 * 30%) = 148,20 eiro; 2026. gadā: 148,20 + (148,20 * 30%) = 192,66 eiro; 2027. gadā: 192,66 +(192,66 * 30%) = 250,46 eiro; 2028. gadā – 280 eiro; 2029. gadā – 280 eiro.

Atbilstošais zemes likumiskās lietošanas maksas apmērs ir likumā noteiktie 4% no zemes kadastrālās vērtības gadā.

Ja jūsu zemes kadastrālā vērtība nākamajā gadā pārsniegs pašreizējo kadastrālo vērtību, piemēram, divas reizes, tad varēsiet saņemt zemes likumiskās lietošanas maksu, kas nav lielāka par 30%, salīdzinot ar to maksu, kas dzīvojamās mājas īpašniekiem (dzīvokļa īpašniekam) pēc likuma ir jāmaksā šogad. Likumā noteiktie 30% ir ierobežojums lietošanas maksas pieaugumam (ja zemes kadastrālā vērtība būtiski pieaug), nevis zemes īpašnieka tiesības paaugstināt likumiskās lietošanas maksu par 30%, pat ja kadastrālā vērtība nebūs pieaugusi, kas daļai īpašumu tā būs.