E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29933
Lasīšanai: 4 minūtes

Piespiedu dalītais īpašums ir veidojies vēsturiski, un šie gadījumi ir uzskaitīti likumā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
18. jūlijā, 2023
Ilona

Labdien! Mums, četriem kopīpašniekiem, pieder zeme, kuru iznomājam. 1997. gadā tika noslēgts zemes nomas līgums uz 10 gadiem (kuru vēlāk pagarināja līdz 2015. gada septembrim) ar apbūves tiesībām. Līguma darbības laikā uz mums piederošās zemes tika uzbūvēta un nodota ekspluatācijā nedzīvojamā ēka. Līdz 2022. gadam tika maksāta zemes noma, bet 2023. gadā mums maksā tikai 4% no kadastrālās vērtības par izmantojamo daļu, jo esot likums par piespiedu nomu. Vai minētais gadījums ir piespiedu dalītais vai brīvprātīgais dalītais īpašums?

A
atbild:
20. jūlijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

No 2022. gada piespiedu dalītā īpašuma gadījumā nomas līgumattiecības pakāpeniski aizstāj zemes likumiskās lietošanas tiesības, nosakot pienākumu būves īpašniekam maksāt 4% gadā no zemes kadastrālās vērtības. Piespiedu nomas tiesisko attiecību aizstāšanu ar likumiskajām lietošanas tiesībām noteica grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”.

Piespiedu dalītais īpašums vēsturiski veidojies likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 14. panta pirmās daļas 1.–4. punktā noteiktajos gadījumos:

  • ēkas uzceltas uz zemes, kas atbilstoši likumiem piešķirta šim nolūkam, iegūta darījuma rezultātā vai uz cita tiesiska pamata pirms Civillikuma lietu tiesību daļas spēkā stāšanās dienas (1992. gada 1. septembra), bet zemes īpašuma tiesības atjaunotas vai atjaunojamas bijušajam īpašniekam vai viņa mantiniekam (tiesību pārņēmējam) vai arī zeme piekrīt vai pieder valstij vai pašvaldībai;
  • ēkas iegūtas, privatizējot valsts vai pašvaldību uzņēmumus (uzņēmējsabiedrības) vai atsevišķus valstij vai pašvaldībai piederošus nekustamā īpašuma objektus;
  • ēkas uzceltas uz valstij vai pašvaldībai piederošas vai piekrītošas zemes, kas atbilstoši likumam piešķirta pastāvīgā lietošanā zemes reformas laikā;
  • ēkas (būves), izmantojot būvlietojuma tiesības, uzceltas kā privatizēto uzņēmumu blakus lietas [šīs ēkas (būves) uzskatāmas par patstāvīgu īpašuma objektu kopā ar privatizētajām ēkām].

Uz šiem gadījumiem ir attiecināmas no 2022. gada noteiktās zemes likumiskās lietošanas tiesības un 4% maksājums.

Kā iepriekš LV portālā ir skaidrots, šī likuma 14. panta pirmās daļas 5. punkts, kas bija spēkā līdz 2017. gada 1. janvārim, pieļāva brīvprātīgā dalītā īpašuma izveidošanu, proti, gadījumus, kuros ēkas (būves) uzceltas uz nomātas zemes, ja zemes nomas līgums ir noslēgts uz laiku, kas nav mazāks par desmit gadiem, un zemes īpašnieka un nomnieka līgumā ir paredzētas nomnieka tiesības uz iznomātās zemes celt ēkas (būves) kā patstāvīgus īpašuma objektus. Šādas ēkas (būves) par patstāvīgu īpašuma objektu uzskatāmas tikai laikā, kamēr ir spēkā zemes nomas līgums. Brīvprātīgā dalītā īpašumā pušu tiesiskās attiecības regulē zemes nomas līgums, uz kura pamata nomnieks ir uzcēlis būvi uz iznomātāja zemes kā patstāvīgu īpašuma objektu, tostarp jautājumos par nomas maksu. Civillikuma spēkā stāšanās likuma regulējums par likumiskajām lietošanas tiesībām nav attiecināms uz brīvprātīgā dalītā īpašuma tiesiskajām attiecībām.

Jūs kā zemes īpašnieki maksājumus par savas zemes izmantošanu saņemat vairākus gadus. Vai līdz šim līgumi ir slēgti atbilstoši likumā paredzētajām piespiedu dalītā īpašuma attiecībām, ko tagad aizstāj likumiskā lietošanas maksa, vai arī piemērojamas citas normas, – par šiem jautājumiem ieteicams ar visiem dokumentiem vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 234 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas