Kā aprēķina bezdarbnieka pabalstu

J
jautā:
25. maijā, 2023
Anna

Labdien! Kā es varu aprēķināt bezdarbnieka pabalstu?

A
atbild:
02. jūnijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bezdarbnieka pabalsta apmērs ir atkarīgs no personas apdrošināšanas stāža un apdrošināšanas iemaksu algas. Darba ņēmējam iemaksu alga ir ienākumi, no kuriem ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), vienkāršāk – tā ir darba samaksa bruto (uz papīra).

Pabalstu rēķina no vidējās iemaksu algas 12 mēnešu periodā, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss. Aprēķinā neiekļauj tos divus mēnešus, kuros bijusi viszemākā un visaugstākā apdrošināšanas iemaksu alga.

Lai vismaz aptuveni pats aprēķinātu, kāds varētu būt pabalsts, jāzina sava darba alga bruto un kopējais darba stāžs (apdrošināšanas stāžs).

Pabalsta apmēru nosaka, ņemot vērā kopējo apdrošināšanas stāžu:

Apdrošināšanas stāžs

Pabalsta apmērs no vidējās iemaksu algas

no 1 līdz 9 gadiem ieskaitot

50%

no 10 līdz 19 gadiem ieskaitot

55%

no 20 līdz 29 gadiem ieskaitot

60%

30 gadi un vairāk

65%

Pabalstu izmaksā ne ilgāk par 8 mēnešiem šādā apmērā:

  • pirmos divus mēnešus – piešķirtajā apmērā;
  • trešajā un ceturtajā mēnesī – 75% no piešķirtā pabalsta apmēra;
  • piektajā un sestajā mēnesī – 50% no piešķirtā pabalsta apmēra;
  • septītajā un astotajā mēnesī – 45% no piešķirtā pabalsta apmēra.

Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu nosaka, un tā apmēru aprēķina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Informācija par pabalstu un piemēriem tā aprēķināšanu ir VSAA mājaslapā šeit.