E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34063
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Ekonomika

Kāpēc pašvaldība piekrīt mājas atsavināšanai, bet neatļauj tās īpašumu privatizēt

J
jautā:
01. oktobrī, 2024
Andis

Labdien! No 2003. gada esmu vērsies pašvaldībā ar lūgumu (2003., 2004., 2005., 2006., 2007., 2008., 2009., 2010., 2011. gada iesniegumi par privatizāciju) atļaut privatizēt viendzīvokļa māju, kurā es uz īres līguma pamatu dzīvoju un kura ir pašvaldības īpašums. Uz visiem šiem iesniegumiem tika saņemts atteikums, 2016. gadā tika iesniegts iesniegums par mājas atsavināšanu, uz kuru tika saņemta pozitīva atbilde, ka īpašumu var atsavināt. Lūdzu sniegt skaidrojumu, vai un kāpēc man nav tiesības šo īpašumu iegūt privatizācijas kārtā. 

A
atbild:
08. novembrī, 2024

Sniegtās informācijas apjoms nav pietiekams, lai varētu skaidrot iemeslus, kāpēc pašvaldība viendzīvokļa māju nav nodevusi privatizācijai, bet piekritusi nodot atsavināšanai. Katrā gadījumā pašvaldības sniegtajā atteikumā privatizēt viendzīvokļa māju būtu jābūt norādītam atteikuma iemeslam un pamatojumam.  

Vispārīgi norādāms, ka privatizācijas kārtība bija piemērojama ikvienai valsts vai pašvaldības dzīvojamai mājai, kura līdz likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” spēkā stāšanās dienai (1995. gada 25. jūlijam) bija nodota ekspluatācijā.  

Privatizācijai netika nodotas šādas pašvaldības dzīvojamās mājas/dzīvokļi: 

  • neizīrētās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas un neizīrētie dzīvokļi, par kuru neprivatizēšanu un saglabāšanu pašvaldības īpašumā, kas nepieciešams likumos noteikto pašvaldības funkciju realizēšanai, ir pieņemts attiecīgās pašvaldības domes lēmums; 
  • izīrētas pašvaldības daudzdzīvokļu un viendzīvokļa dzīvojamās mājas, kuras atrodas brīvās ekonomiskās zonas vai speciālās ekonomiskās zonas teritorijā un par kuru neprivatizēšanu un saglabāšanu pašvaldības īpašumā, izvērtējot attiecīgās teritorijas attīstības plānu, kā arī attiecīgās brīvās ekonomiskās zonas vai speciālās ekonomiskās zonas valdes viedokli, līdz 2008. gada 1. decembrim ir pieņemts attiecīgās pašvaldības domes lēmums. Ja pēc 2008. gada 1. decembra tiek grozīti attiecīgās teritorijas attīstības plāni, ņemot vērā attiecīgās brīvās ekonomiskās zonas vai speciālās ekonomiskās zonas valdes viedokli, pašvaldības dome var atcelt lēmumu par izīrētas pašvaldības daudzdzīvokļu vai viendzīvokļa dzīvojamās mājas neprivatizēšanu un saglabāšanu pašvaldības īpašumā; 
  • neapdzīvojamās telpas, ja tajās izvietotas valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības vai iestādes;  
  • dienesta viesnīcas, dienesta dzīvokļi, kā arī sociālās dzīvojamās mājas;
  • nedzīvojamās ēkās (skolās, stacijās un citās tamlīdzīgās ēkās) esošie dzīvokļi;
  • likumā Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā paredzētajos gadījumos un noteiktajā kārtībā izīrētās dzīvojamās telpas. 

Likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” pārejas noteikumu 30. punkts noteic, ka no 2006. gada 1. septembra valsts vai pašvaldības dzīvojamās mājas, to domājamās daļas, ja dzīvojamā māja ir valsts vai pašvaldības un kādas citas personas kopīpašumā, kā arī dzīvojamās mājās esoši dzīvokļi, mākslinieku darbnīcas un neapdzīvojamās telpas tiek atsavinātas saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likumu, izņemot likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” pārejas noteikumu 30.1 punktā paredzētos gadījumus. Tas nozīmē, ka dzīvokļus pamatā varēja privatizēt līdz 2006.gada 1.septembrim, savukārt pēc šī datuma – vispārējā kārtība paredz dzīvokļu atsavināšanu. 

Jebkurā gadījumā strīdi, kuri rodas dzīvojamo māju privatizācijas procesā, ir piekritīgi tiesai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 39 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas