Labdien! Lasu, ka privāts testaments taisāms rakstveidā, mantojuma atstājējam pašrocīgi visu testamentu uzrakstot un parakstot. Man ir atstāts ar roku rakstīts privāts testaments bez paraksta. Vai šādam – bez paraksta atstātam – testamentam ir kāds spēks? Vai pastāv iespēja tiesā vai citādi to atzīt par derīgu?
Lai privāts testaments būtu spēkā, jābūt pārliecībai, ka to taisījis mantojuma atstājējs un ka tas pareizi izteic viņa pēdējo gribu.
Privātam testamentam ir noteikta rakstveida forma – mantojuma atstājējam pašrocīgi (ar savu roku) viss testaments jāuzraksta un jāparaksta (Civillikuma 446. pants). Tāpat Civillikuma 465. pants paredz: ja par mantojuma atstājēja nodomu nav nekādu šaubu, testaments nezaudē spēku tādēļ, ka testators maldījies nosaukumā vai aprakstā vai ka personā vai lietā norādītā īpašība vēlāk izzudusi. Savukārt, ja testamentārais rīkojums nav nobeigts un noslēgts, tam nav nekāda spēka (Civillikuma 458. pants).
“Proti, testatora paraksts ir obligāts testamenta rekvizīts, kas saskaņā ar Civillikuma 458. pantu nozīmē, ka testaments ir pabeigts. Ja testaments ir testatora pašrocīgi uzrakstīts, bet nav parakstīts, tas nav uzskatāms par pabeigtu un tādēļ tas spēkā nestāsies. Ir atzīts, ka parakstam jābūt zem testamenta teksta un viss, kas uzrakstīts zem paraksta, nav spēkā, ja vien arī papildinājums nav parakstīts.”1
Neskaidrību gadījumā aicinām vērsties pie zvērināta notāra. Zvērinātu notāru kontaktinformācija pieejama šeit.
1 Reide, A. Testatora patiesā griba un tās noskaidrošana. Jurista Vārds. 20.08.2019., Nr. 33 (1091), 18.–31. lpp.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!