TĒMA: Mājoklis

Funkcionālā zemesgabala atsavināšana

J
jautā:
06. augustā, 2024
Olga

Labdien! Vai fakts, ka māja nav nodota ekspluatācijā (privatizēti dzīvokļi, ierakstīti zemesgrāmatā), var traucēt atsavināt funkcionālo zemesgabalu, lai risinātu dalītā īpašuma jautājumu?

A
atbild:
15. augustā, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Grūti iedomāties situāciju, kad dzīvokļi ir ierakstīti zemesgrāmatā, bet māja nav pat nodota ekspluatācijā.

Kas kam atsavina zemesgabalu? Vai zemesgabala īpašnieks dzīvokļa īpašniekiem? Šādā gadījumā atbilstoši likuma Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību 14. panta otrajai daļai, ja ēkas (būves) ir patstāvīgs īpašuma objekts, tad tā pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības ir zemes īpašniekam. Tādas pašas pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības ir ēku (būvju) īpašniekam, ja atsavina zemesgabalu.

Pieņemot, ka zemes īpašumtiesības ir nostiprinātas zemesgrāmatā un ir noteikta likumīgā lietošanā esošā zemesgabala platība, zemes īpašnieks to var atsavināt dzīvokļu īpašniekiem (dzīvokļu īpašnieku kopībai), tādā veidā atrisinot dalītā īpašuma jautājumu.