Parāda piedziņas procesā jāpārliecinās par prasījumu atbilstību aizdevuma līguma nosacījumiem

J
jautā:
22. maijā, 2024
Dzintra

Ko darīt, ja parāds ir nodots piedziņai, bet neatbilst īstenībai? Tiek prasīts, lai atmaksāju trīs reizes lielāku summu, nekā esmu parādā.

A
atbild:
03. jūnijā, 2024

Parādu ārpustiesas piedziņas procesu reglamentē Parādu ārpustiesas atgūšanas likums. Minētā likuma 7. pantā noteikts, ka kreditors vai parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs, uzsākot parāda atgūšanu, rakstveidā paziņo parādniekam par parāda esamību un aicina labprātīgi izpildīt kavētās maksājuma saistības. Šajā paziņojumā sniedzama šāda informācija:

3) uz kāda tiesiska pamata parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs ieguvis tiesības atgūt parādu – darījuma veids un darījuma noslēgšanas datums;

4) kreditora prasījuma rašanās tiesiskais pamats – kreditora un parādnieka noslēgtā darījuma veids, darījuma noslēgšanas datums un darījuma priekšmets;

5) parāda apmērs, tai skaitā pamatparāda apmērs, procenti par naudas summas vai citu atvietojamu lietu lietošanas atvēlējumu, pielīgtie vai likumiskie procenti un līgumsoda apmērs;

6) u. c.

Tādējādi vispirms jums jāpieprasa, lai parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzējs sniedz jums pilnīgu informāciju par parāda izveidošanās apstākļiem, summām, aprēķinātajiem procentiem utt. Tāpat vajag pārbaudīt, vai prasījumu pamatojums atbilst aizdevuma līguma nosacījumiem.

Ja izvirzītie prasījumi būs pretrunā ar aizdevuma līguma nosacījumiem, tad jums ir tiesības vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā ar motivētu sūdzību.