Par darbu Mātes dienā izmaksājama Darba likumā noteiktā piemaksa

J
jautā:
16. maijā, 2024
Žanis

Vai 2024. gada 12. maijā, kas ir Mātes diena, maksājama 100% piemaksa, ja darbiniekam jāstrādā maiņu darbs kā citās svētku dienās?

A
atbild:
31. maijā, 2024
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Atbilstoši Darba likuma 144. pantam darbinieki netiek nodarbināti likumā noteiktajās svētku dienās. Ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu, atļauts nodarbināt darbinieku svētku dienā, piešķirot viņam apmaksātu atpūtu citā nedēļas dienā vai izmaksājot atbilstošu atlīdzību.

Savukārt Darba likuma 68. panta pirmajā daļā noteikts, ka darbinieks, kas veic virsstundu darbu vai darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100 procentu apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes.

Mātes diena likuma “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” 1. panta izpratnē ir svētku diena. Neatkarīgi no nolīgtās darba laika organizācijas (normālais darba laiks, maiņu darbs vai summētais darba laiks), ja darbinieks veicis darbu likumā noteiktajā svētku dienā, tostarp Mātes dienā, par veikto darbu aprēķināma Darba likuma 68. pantā noteiktā piemaksa.