Priekšrocības darbinieku skata samazināšanas gadījumā

J
jautā:
22. novembrī, 2013
Zane

Labdien! Man tāds jautājums: es mācos Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas Cēsu filiālē pirmsskolas skolotāja pirmajā kursā un strādāju PII, nākošgad notiks iestādes rekonstrukcija un bērnu skaits iestādē ir tikai 16. Vai mani var atlaist? Šobrīd strādājam četras audzinātājas, pārējām ir aukstākā izglītība, man nē.

A
atbild:
02. decembrī, 2013
Valsts darba inspekcija
Guntars Staune, Juridiskās nodaļas vadītājs

Ja iestādē notiek darbinieku skaita samazināšana, tad iestādes vadībai ir jāievēro Darba likuma prasības, izvērtējot darbiniekus un lemjot par to, kuram darbs tiek uzteikts.

Ja no vairākiem vienāda amata veicējiem ir jāatlaiž viens vai vairāki darbinieki, tad saskaņā ar Darba likuma 108.pantu priekšrocības turpināt darbu ir tiem darbiniekiem, kuriem ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija (izglītība). Šie ir divi primārie kritēriji, lemjot par tiem darbiniekiem, kuriem uzteikt darba līgumu sakarā ar darbinieku skaita samazināšanu. Tikai tad, ja darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, darba devējs var vērtēt citas priekšrocības, kas minētas Darba likuma 108.panta otrajā daļā.

Citi ierobežojumi darba līguma uzteikšanai ir noteikti Darba likuma 109.pantā un 110.pantā.