Ja darbinieks nepiekrīt darba līguma grozījumiem

J
jautā:
13. oktobrī, 2023
Gita

Labdien! Darba devējs grib veikt izmaiņas amata aprakstā, nosakot papildu pienākumus, kas mani neapmierina. Ja jaunais amata apraksts neapmierina, darba devējs piedāvā rakstīt atlūgumu pēc paša vēlēšanās. Vai man ir tiesības atteikties?

A
atbild:
25. oktobrī, 2023
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja

Ja darba kārtības noteikumos veikto izmaiņu rezultātā mainās darbinieka sākotnēji nolīgtie darba pienākumi, kas bija noteikti amata aprakstā kā darba līguma pielikumā, tad izmaiņas amata aprakstā veicamas, ievērojot Darba likuma 97. pantā (darba līguma grozīšana, darbiniekam un darba devējam vienojoties) vai 98. pantā (darba līguma uzteikums saistībā ar tajā piedāvātajiem grozījumiem) noteikto kārtību.

Darba likuma 97. pantā noteikts, ka darbinieks un darba devējs var grozīt darba līgumu, savstarpēji vienojoties. Šajā gadījumā attiecīgi piemērojami Darba likuma 40. panta noteikumi.

Ja darbinieks piekrīt un paraksta vienošanos par darba līguma grozījumiem, tai ir juridisks spēks un tā ir uzskatāma par sākotnējā darba līguma sastāvdaļu. Bez darbinieka piekrišanas, neveicot rakstveida grozījumus darba līgumā, darba devējs nav tiesīgs mainīt darba tiesisko attiecību noteikumus. Piekrist vai nepiekrist piedāvātajiem darba līguma grozījumiem ir darbinieka brīva griba. Darba devējs nav tiesīgs radīt darbiniekam nelabvēlīgas sekas, ja darbinieks nav piekritis darba līguma grozījumiem, piemēram, pieprasīt darbiniekam rakstīt atlūgumu, jo viņš nepiekrīt grozīt darba līgumu. Uzteikt vai neuzteikt darbu pēc darbinieka iniciatīvas ir darbinieka izvēle, nevis darba devēja vēlme.

Darbiniekam uzteikums pret savu gribu nav jāraksta. Ja darbinieks nepiekrīt darba devēja piedāvātajiem darba tiesisko attiecību noteikumu grozījumiem, darba devējs ir tiesīgs uzteikt darba līgumu, vienīgi pamatojoties uz apstākļiem, kas saistīti ar darbinieka uzvedību, viņa spējām vai ar saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā Darba likuma 101. panta pirmajā daļā noteiktajos gadījumos. Līdz ar to, ja darba devējam radušies iepriekš minētie apstākļi, darba tiesiskās attiecības ar darbinieku uzsakāmas atbilstoši Darba likuma 101. panta pirmajai daļai, ievērojot Darba likumā noteikto uzteikšanas kārtību un termiņus. Tāpat darba devējam ir jāizvērtē, vai atbilstoši Darba likuma 108., 109. un 110. pantam nav ierobežojumu, aizliegumu vai papildu noteikumu darba tiesisko attiecību uzteikšanai.

Uzteikuma paziņošanu regulē Darba likuma 112.1 pants. Uzteikums stājas spēkā brīdī, kad tas rakstveidā tiek paziņots otrai pusei.