Auto novietošana privātīpašuma teritorijā

J
jautā:
13. oktobrī, 2023
Kārlis

Labdien! Man Rīgas centrā pieder privātīpašums (māja ar pagalmu, kur novietot savus un tuvinieku auto). Pirms vairākiem gadiem uzstādījām saskaņotu aizlieguma zīmi (“ķieģeli”) ar papildu zīmi (“tikai ar atļaujām”). Esam sev izdrukājuši atļaujas, lai varam kontrolēt, kas iebrauc un izbrauc no mūsu sētas. Kā mums rīkoties ar tiem transportlīdzekļu vadītājiem, kuriem aizlieguma zīmes ir vienaldzīgas un kuri novieto savu auto pat sētas vidū tā, ka man, atbraucot mājās, nav kur novietot savu auto? Esmu vairākkārt saucis Rīgas pašvaldības policiju, bet viņi aizbildinās, ka pie iebrauktuves nav tiesīgi uzlikt sodu par iebraukšanu privātīpašumā.

A
atbild:
30. oktobrī, 2023

Sākotnēji vēršam uzmanību, ka īpašnieks var liegt iebraukt savā īpašumā jebkurai personai, kas nav attiecīgā īpašuma īpašnieks (vai ar to saistītās personas). Šādā nolūkā īpašnieks var uzstādīt iebraukšanas barjeru, kas fiziski liedz iebraukt personām, kurām nav barjeras atslēgas (vai pults). Alternatīvs risinājums ir nodot konkrētā stāvlaukuma administrēšanu (auto novietošanas kārtības ievērošanas nolūkā) kādai privātajai organizācijai, kas, uzstādot atbilstošas informatīvās zīmes, varēs iekasēt līgumsodu par auto novietošanu privātīpašumā, pārkāpjot līguma nosacījumus.