Labdien! Vai ir iespējams, ka pāris, reģistrējot laulību, maina uzvārdu uz jaunu, kopīgi izvēlētu uzvārdu, uzsākot jaunu dzimtu? Uzvārds joprojām atbilstu latviešu valodas pareizrakstības normām. Paldies!
Civillikuma 86. pants nosaka, ka, noslēdzot laulību, laulātie pēc savas vēlēšanās izraugās viena laulātā pirmslaulības uzvārdu par savu kopējo uzvārdu, tāpat katrs laulātais laulības laikā var paturēt savu pirmslaulības uzvārdu, nepieņemot kopēju laulības uzvārdu. Noslēdzot laulību, viens no laulātajiem var savam uzvārdam pievienot otra laulātā uzvārdu, izņemot gadījumus, kad vienam no laulātajiem jau ir dubults uzvārds, vai arī laulātie var veidot kopēju dubultu uzvārdu no abu laulāto pirmslaulības uzvārdiem.
Tātad Civillikums neparedz iespēju, reģistrējot laulību, laulātajiem mainīt uzvārdu uz citu uzvārdu, kas nav neviens no laulāto pirmslaulības uzvārdiem.
Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļā skaidro: “Ja ir vēlme, reģistrējot laulību, iegūt kopīgu uzvārdu, kāds šobrīd nav ne vienam, ne otram, uzvārda maiņa uz vēlamo uzvārdu vienam no pāra veicama pirms laulības reģistrēšanas. Šādā gadījumā, reģistrējot laulību, arī otrs laulātais varēs iegūt šo uzvārdu.”
Tomēr jāņem vērā, ka saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumu vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no šiem iemesliem:
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!