Kā rīkoties, ja kolēģi neievēro nolīgto darba laiku

J
jautā:
05. oktobrī, 2023
Vlada

Labdien!
Darbā ir kolēģi, kuri neievēro darba laiku (astoņas stundas darba vietā), iet prom jau plkst. 12.00.
Vai par šo var ziņot Darba inspekcijai?
Kā pierādīt, ka noteiktais darba laiks netiek ievērots, ja, protams, viņi apgalvos, ka viss tiek ievērots?

A
atbild:
12. oktobrī, 2023
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Darbiniekam ir pienākums veikt darbu noteiktā darba laika ietvaros, savukārt Darba likuma 137. pantā uzlikts pienākums darba devējam precīzi uzskaitīt katra darbinieka nostrādātās stundas.

Konkrēta darbinieka darba samaksa aprēķināma, balstoties uz darbinieka faktiski nostrādāto darba laiku, kas uzskaitīts darba laika uzskaites dokumentā, un darba līgumā nolīgto darba samaksu, proti, nostrādātais darba laiks laika algas gadījumā ir informācija, kas pamato darba samaksas aprēķinu.

Līdz ar to, ja darbinieka rīcībā ir informācija (arī pierādījumi) par to, ka kāds no darba devēja darbiniekiem neveic darbu atbilstoši viņam noteiktajam darba laikam, darbiniekam ir tiesības vērsties pie darba devēja ar minēto informāciju, lai darba laika uzskaite tiktu nodrošināta atbilstoši faktiski nostrādātajam darba laikam. Ja darba devējs ir valsts vai pašvaldības institūcija un attiecīgais darba devējs arī pēc šādas informācijas saņemšanas pieļauj jautājumā minētos apstākļus, darbiniekam ir tiesības vērsties un ziņot par to augstākstāvošā iestādē.