E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29384
Lasīšanai: 4 minūtes

Lai būtu tiesības uz maternitātes pabalstu, jābūt noteiktam apdrošināšanas periodam

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. maijā, 2023
Svetlana

Labdien! Gribēju precizēt informāciju. Man ir bērns, kurš dzimis 30.03.2021., es biju bērnu kopšanas atvaļinājumā līdz bērna pusotra gada vecumam (līdz 30.09.2022.). Šobrīd bērns joprojām netiek bērnudārzā, un esmu mājās ar viņu, iestājos bezdarbniekos. Patlaban esmu stāvoklī, bērniņš piedzims novembrī/decembrī. Es iepriekš konsultējos un saņēmu informāciju, ka, ja otrais bērns piedzimst līdz pirmā bērna trīs gadu vecumam, ir iespējams saņemt iepriekšējo maternitātes pabalstu. Kā tas notiek? Vai obligāti ir nepieciešams būt darba attiecībās? Vai darbam jābūt uz pilnu slodzi? Vai, piemēram, ar divām stundām nedēļā pietiks? Vai darbā jāstājas vismaz trīs mēnešus pirms dekrēta? Vai pabalsts tiek aprēķināts no algas, kas bija līdz pirmajam bērna kopšanas atvaļinājumam, vai no esošās algas?

A
atbild:
12. maijā, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Andrika Stretinska, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

No situācijas apraksta ir saprotams, ka neesat nodarbināta (neesat darba ņēmēja vai pašnodarbināta persona). Tādējādi secināms, ka tiesības uz valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem, proti, maternitātes pabalstu, kā arī vecāku pabalstu, jums nebūs.

Maternitātes pabalstu var saņemt sieviete, kura ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, kura grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dēļ zaudē ienākumus un kurai ārsts izsniedzis darbnespējas lapu B.

Lai būtu tiesības uz maternitātes pabalstu, ir jābūt noteiktam apdrošināšanas jeb kvalifikācijas periodam, kas dod tiesības pabalsta saņemšanai. Proti, obligātajām iemaksām maternitātes apdrošināšanai jābūt veiktām ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma sākuma datums, no kura ir izsniegta darbnespējas lapa B), vai ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Ja topošajai māmiņai ir piešķirts maternitātes pabalsts, viņai par to pašu jaundzimušo ir tiesības saņemt arī vecāku pabalstu.

Ja sievietei, kura kopj bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu.

Šis nosacījums tiks piemērots, ja:

  • sievietei ir tiesības uz vecāku pabalstu par nākamo bērnu;
  • nākamais bērns piedzimis, kamēr iepriekšējais vēl nav sasniedzis 3 gadu vecumu;
  • par iepriekšējo bērnu sievietei ir bijis piešķirts vecāku pabalsts.

Ja visi nosacījumi tiek izpildīti, vecāku pabalsts tiks piešķirts ne mazākā apmērā kā par iepriekšējā bērna kopšanu (atbilstoši izvēlētajam pabalsta saņemšanas ilgumam).

Nosacījums par pabalsta apmēra “saglabāšanu” ir spēkā tikai vecāku pabalstam, uz maternitātes pabalstu tas neattiecas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 61 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas