E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36221
Lasīšanai: 6 minūtes

Vecāku pabalsta aprēķina periodā neietilpst pēdējie trīs mēneši

J
jautā:
30. aprīlī, 2025
Alīna

Labdien! Lūdzu sniegt skaidrojumu šiem jautājumiem: 
1. jautājums. Bērna māte vēlas izmantot savu vecāku pabalsta nenododamo daļu divus mēnešus. Bērna kopšanas atvaļinājumā atradās tēvs; izvēlētais vecāku pabalsta saņemšanas ilgums – 19 mēneši. Kā tiks aprēķināts minētais pabalsts? Saprotu, ka 43,75% apmērā no bērna mātes vidējās iemaksu algas, jo kopējais periods izvēlēts uz 19 mēnešiem. Kāds tieši periods tiks ņemts vērā, lai aprēķinātu vidējo apdrošināšanas iemaksu algu pabalsta apmēra noteikšanai? Vai tas ir 12 kalendāra mēnešu periods pirms datuma, kad bērna māte dosies BKA uz diviem mēnešiem? Ja bērna māte visu laiku strādāja divās darba vietās, bet brīdī, kad viņa dosies BKA, būs nodarbināta tikai pie viena darba devēja, vai, aprēķinot pabalsta apmēru, tiks ņemti vērā ienākumi no abām darba vietām vai tikai no aktuālās darba vietas? 
2. jautājums. Vai persona var brīvi izvēlēties periodu, kurā dosies šādā atvaļinājumā un saņems savu nenododamo daļu? Proti, vai darba devējam ir tiesības atteikt izmantot minēto atvaļinājumu darbinieka izvēlētajā laika periodā? Kad darba devējs jābrīdina par to, ka darbinieks dosies šādā atvaļinājumā? Vai tas ir jādara vismaz mēnesi iepriekš?  
Jau iepriekš pateicos par atbildi! 

A
atbild:
Šodien
Lidija Dārziņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Tā kā nenododamā daļa katram vecākam ir sava, to aprēķina no katra vecāka vidējās iemaksu algas. Proti, mātei – no viņai aprēķinātās vidējās iemaksu algas, bet tēvam – no viņam aprēķinātās vidējās iemaksu algas. 

Pabalsta lielums (gan pamatdaļai, gan nenododamajai daļai) ir atkarīgs no izvēlētā kopējā pabalsta saņemšanas perioda: 60% apmērā no vidējās iemaksu algas, ja kopējais periods izvēlēts uz 13 mēnešiem, vai 43,75% apmērā, ja kopējais periods izvēlēts uz 19 mēnešiem. 

Ja savu nenododamo daļu vecāks turpina saņemt secīgi uzreiz pēc vecāku pabalsta pamatdaļas, tad nenododamās daļas vidējā iemaksu alga atsevišķi netiek pārskatīta. Pabalsta nenododamā daļa tiek izmaksāta tādā pašā apmērā kā pamatdaļa. 

Ja nenododamo daļu pieprasa vēlāk atsevišķi, tad katram nenododamās daļas periodam, par kuru pieprasa pabalstu, vidējo iemaksu algu aprēķina atsevišķi un aprēķina periodu nosaka no jauna. 

Vecāku pabalstu darba ņēmējam aprēķina par 12 mēnešu periodu, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, no kura tiek piešķirts pabalsts. Ja bērna mamma pieprasīs savu nenododamo daļu – divus mēnešus –, tad aprēķina 12 mēnešu periodā neietilps mēnesis, no kura pabalsts pieprasīts, un divi iepriekšējie (kopā trīs mēneši). 

Obligāts nosacījums vecāku pabalsta nenododamās daļas saņemšanai ir atrašanās bērna kopšanas atvaļinājumā. 

Ministru kabineta noteikumu Nr. 753 “Valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu noteikumi” 11. punktā noteikts: aprēķinot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu, ņem vērā darba ņēmēja obligāto iemaksu objektu, kas par attiecīgo periodu reģistrēts kā pie viena vai vairākiem darba devējiem nodarbināta darba ņēmēja iemaksu objekts, no kura ir veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas attiecīgajam apdrošināšanas veidam. 

Ja apdrošinātajai personai likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 31. panta pirmajā daļā vai 32. pantā minētajā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas periodā kādā no mēnešiem ir pārtrauktas darba tiesiskās attiecības un ienākumi šajā mēnesī ir augstāki nekā regulāri algotā darbā gūtie ienākumi, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) izvērtē un pieprasa darba devējam informāciju par darba ņēmēja ienākumiem saistībā ar darba tiesisko attiecību izbeigšanu. Aprēķinot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu, aprēķinā neiekļauj atlaišanas pabalstu un kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu (MK noteikumu 12.1 punkts).  

Saskaņā ar Darba likuma 156. panta pirmo daļu ikvienam darbiniekam ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu sakarā ar bērna dzimšanu vai adopciju. Šādu atvaļinājumu piešķir uz laiku, kas nav ilgāks par pusotru gadu, līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu. Darba likuma 156. panta otrajā daļā noteikts, ka bērna kopšanas atvaļinājumu pēc darbinieka pieprasījuma piešķir uz pilnu laiku vai pa daļām.  Darba devējam nav tiesību atteikt vai pārcelt uz citu laiku darbinieka prasīto bērna kopšanas atvaļinājuma izmantošanu viņa izvēlētajā laikā.   

Vecāku pabalsta nenododamo daļu var izvēlēties saņemt līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu.  

Darba likums nosaka darbiniekam pienākumu laikus, proti, vienu mēnesi iepriekš, rakstveidā paziņot darba devējam par bērna kopšanas atvaļinājuma vai tā daļas sākumu un ilgumu.  

Ja ir jautājumi par tiesībām uz vecāku pabalstu, jāsazinās ar VSAA, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru +371 64507020. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 272 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas