Šī iniciatīva ir daļa no plašāka projekta, ko ierosinājis Eiropas Parlaments un īsteno Eiropas Komisija, lai dotu vārdu jauniešiem vienā no svarīgākajiem mūsdienu vides jautājumiem – apputeksnētāju aizsardzība, un izmēģinātu jaunus ilgtermiņa līdzdalības modeļus. Paneļdiskusijās par Eiropas bioloģiskās daudzveidības nākotni piedalīsies 100 pēc nejaušas atlases principa izraudzīti jaunieši no visām 27 ES dalībvalstīm. Izvēlētie dalībnieki tiksies gan klātienē, gan tiešsaistē no 2025. gada septembra līdz 2026. gada martam. Viņi klausīsies ekspertos, apspriedīs izaicinājumus un kopīgi izstrādās politikas ieteikumus apputeksnētāju aizsardzībai visā Eiropā. Jauniešu idejām būs reāla ietekme – ES institūcijas ir apņēmušās ņemt šos ieteikumus vērā, un dalībnieki tieši komunicēs ar lēmumu pieņēmējiem.
Kā jauniešus izvēlēsies dalībai Asamblejā
Lai nodrošinātu, ka Asambleja patiešām atspoguļo visu ES jauniešu dažādību, atlases process ir veidots maksimāli iekļaujošs, pārskatāms un pārstāvošs. Tas nozīmē, ka visās ES dalībvalstīs īpaši apmācītas komandas apmeklēs apkaimes, kas izvēlētas ar izlozes palīdzību (lai ikvienam būtu vienlīdzīgas iespējas būt uzrunātam), uzrunājot jauniešus gan mājās, gan publiskās vietās. Latvijā jauniešus uzrunās biedrības “Latvijas Pilsoniskās alianses” komanda un izlozētās apkaimes ir Vecmīlgrāvis Rīgā un Ventspils. Jauniešus, kas ir reģistrējušies dalībai Asamblejā, izvēlēsies izlozes kārtībā, ņemot vērā sabalansētus demogrāfiskos kritērijus.
Kāpēc jaunieši? Kāpēc apputeksnētāji?
Apputeksnētāji, piemēram, kamenes, tauriņi, lapsenes un ziedmušas, ir būtiski gan pārtikas ražošanai, gan dabisko ekosistēmu uzturēšanai. Tomēr to skaits strauji samazinās zemes izmantošanas pārmaiņu, intensīvās lauksaimniecības, pesticīdu lietošanas, vides piesārņojuma, invazīvo sugu un klimata pārmaiņu dēļ.
Šīs lejupslīdes novēršana nav saistīta tikai ar vides saglabāšanu, bet arī ar pārtikas sistēmu, veselības un ekonomiskās noturības nodrošināšanu. Tāpat jaunieši ir tie, kuri izjūtīs šodienas lēmumu sekas visilgāk. Tāpēc ES uzrunā jauniešus kā partnerus, lai kopā veidotu labāku vides pārvaldību.
Plašāka informācija par projektu (angļu valodā) šeit. Vairāk informācijas par Eiropas pilsoņu paneļdiskusijām šeit.
Atlasi organizē starptautiski atzītā organizācija Sortition Foundation, Latvijā – sadarbībā ar biedrību “Latvijas Pilsoniskā alianse”.
Par Latvijas Pilsonisko aliansi
Latvijas Pilsoniskā alianse ir lielākā nevalstisko organizāciju platforma Latvijā, kas strādā pilsoniskās sabiedrības un demokrātijas stiprināšanas jomā un kuras misija ir pārstāvēt pilsoniskās sabiedrības, tai skaitā biedrību un nodibinājumu kopējās intereses, kas balstītas uz demokrātijas pamatbrīvībām un cilvēktiesībām. Latvijas Pilsoniskā alianse apvieno vairāk nekā 140 biedrus, kas kopumā aptver aptuveni 70 000 privātpersonas.