Kā rīkoties, ja nevar atmaksāt “ātro kredītu”

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
07. oktobrī, 2022
Ieva

Sveiki! Man ir 5000 eiro parāds Ondo.lv un 5000 eiro parāds smscredit.lv. Es nespēju samaksāt ikmēneša maksājumu un nevaru vienoties par mazāku summu. Kā man rīkoties?

A
atbild:
25. oktobrī, 2022

Jums jāapzinās sekas, kas var iestāties parāda nesamaksas gadījumā, proti, var tikt uzsākts parāda piespiedu piedziņas process (t. sk. tiesvedība un parāda piedziņas nodošana izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam). Tāpēc, uzņemoties saistības, vienmēr ir jāizvērtē savas iespējas parādu atmaksāt.

Varat iesniegt rakstveida iesniegumu kreditoriem ar savu piedāvājumu samērīgam parāda atmaksas grafikam un vēlreiz mēģināt vienoties. Ņemot vērā, ka vairumā gadījumu “ātro kredītu” aizdevēji pirms vēršanās tiesā, lai atgūtu parādu, vispirms parādus mēģina piedzīt ar ārpustiesas parādu piedzinēju palīdzību, jānorāda, ka Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma 8. pants paredz, – ja parādnieks atzīst parādu pilnībā vai daļēji, bet nespēj to atmaksāt kreditora vai parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēja noteiktajā kārtībā vai termiņā, parādnieks, pamatojot, kādēļ maksājuma saistību izpilde nav iespējama, ir tiesīgs piedāvāt savu maksājuma saistību nokārtošanas kārtību un termiņu. Savukārt kreditors vai parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs izskata parādnieka priekšlikumu maksājuma saistību nokārtošanai un sniedz parādniekam atbildi.

Vēl persona, kuru ir skārušas finansiālas grūtības:

  • parādsaistības, kuras pārsniedz 5000 eiro un kurām ir iestājies izpildes termiņš, bet personai nav iespēju tās nokārtot;
  • parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 eiro, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un ar pierādāmiem apstākļiem personai nebūs iespējams tās nokārtot,

var uzsākt fiziskas personas maksātnespējas procesu, taču maksātnespējas procesa uzsākšanai arī ir noteikti ierobežojumi (skat. Maksātnespējas likuma 129. un 130. pantu), proti, fiziskās personas maksātnespējas process nav piemērojams personai, kura:

  • pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir sniegusi apzināti nepatiesu informāciju saviem kreditoriem;
  • ir izlietojusi piešķirto kredītu līgumā neparedzētajiem mērķiem, un par to ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums krimināllietā;
  • pēdējo 10 gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process, kura ietvaros ir dzēstas saistības;
  • pēdējo piecu gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums krimināllietā, ar kuru konstatēts, ka parādnieks ir izvairījies no nodokļu samaksas;
  • pēdējā gada laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, nedzēšot saistības.

Tāpat maksātnespējas procesa uzsākšanai ir nepieciešami naudas līdzekļi, lai samaksātu valsts nodevu par fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu tiesā (70 eiro), kā arī jāveic fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīta iemaksa divu minimālo mēnešalgu apmērā (1000 eiro) Maksātnespējas kontroles dienesta speciāli izveidotajā kontā.

Vairāk par fiziskās personas maksātnespējas procesu varat uzzināt Maksātnespējas kontroles dienestā.