TĒMA: Mājoklis

Vai var dzīvot dārza mājā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
19. jūnijā, 2022
Zane

Vai pastāv kādi likumiski ierobežojumi pastāvīgai dzīvošanai ēkā, kas klasificējama kā dārza māja?

A
atbild:
22. jūnijā, 2022
Inese Helmane
LV portāls
Rīgas dome
Kaspars Līcītis, Zīmola un komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators

Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 3. pants nosaka: dzīvesvieta ir jebkura personas brīvi izraudzīta ar nekustamo īpašumu saistīta vieta (ar adresi), kurā persona labprātīgi apmetusies ar tieši vai klusējot izteiktu nodomu tur dzīvot, kurā dzīvot tai ir tiesisks pamats un kuru šī persona atzīst par vietu, kur tā sasniedzama tiesiskajās attiecībās ar valsti un pašvaldību.

Personai ir tiesisks pamats apmesties uz dzīvi noteiktā nekustamā īpašumā, ja tai pieder šis nekustamais īpašums, attiecībā uz to ir noslēgts īres vai nomas līgums vai šā īpašuma lietošanas tiesības tā ieguvusi uz laulības, radniecības, svainības vai cita likumiska vai līgumiska pamata.

Rīgas pašvaldība skaidro, ka var lietot esošu dārza māju. Atbilstoši būvju klasifikācijai tā ir dzīvojamā māja. Atšķirība, ka dārza mājās parasti nav apkures un tās nav piemērota dzīvošanai ziemai.

Bet atbilstoši Rīgas teritorijas plānojumam Rīgā dārza mājas nav atļautas izmantošanai, kas nozīmē, ka jaunas nevar celt.