Labdien! Man ir darba pieredze pārdevējas amatā. Maija beigās man bija darba intervija, kurā mēs sarunājām darba pārbaudi, ka es bez atalgojuma divas stundas pastrādāju veikalā. Šajās divās stundās, draudzīgi runājoties un veidojot atslābinošu atmosfēru, man tika uzdoti jautājumi par to, vai man ir bērni, vai es esmu precējusies. Šo divu stundu laikā es notirgoju divas dārgas preces, par ko man neko nesamaksāja. Pēc tam man darbu atteica. Vai, kandidējot uz pārdevējas amata vietu, drīkst prasīt strādāt bez atalgojuma, turklāt neko nesamaksājot par pārdotām precēm, kuru kopsumma veidoja aptuveni 80 EUR? Ko darīt ar šādiem pārkāpumiem darba intervijas laikā, jautājumiem par bērniem un ģimenes stāvokli? Tā nav pirmā reize, kad man šādi mēģina izvilināt informāciju par ģimenes stāvokli.
Par pārbaudes laiku
Darba likums atļauj darba devējam pārliecināties par to, vai izvēlētais pretendents neatkarīgi no viņa iepriekšējās darba pieredzes tādā pašā amatā atbilst paredzētā darba veikšanai un var turpināt darba attiecības.
Proti, Darba likuma 46. pants paredz darba devējam tiesības noteikt darbiniekam pārbaudes laiku, kuram var būt dažādi termiņi. Praksē par pārbaudes laiku darbinieks un darba devējs parasti vienojas pārrunu laikā, pirms darba līguma noslēgšanas, taču svarīgākais nosacījums – pārbaudes laiks sākas pēc darba līguma noslēgšanas un tiek iekļauts darba līgumā.
Darba tiesiskās attiecības pārbaudes laikā neatšķiras no “normālajām” darba attiecībām. Darbiniekam ir tādas pašas tiesības un pienākumi – veikt nolīgto darbu, ievērot darba kārtību, saņemt atalgojumu u. c. Kā iepriekš norādījusi Valsts darba inspekcija, nav tiesiski pieļaujama situācija, ka darbinieks uzsāk darbu (arī pārbaudi vai apmācību), kamēr rakstveidā nav noslēgts darba līgums. Tāpat darba tiesiskajās attiecībās nav pieļaujama darba veikšana bez samaksas.
Vairāk informācijas par pārbaudes laiku lasiet skaidrojumā Pārbaudes laiks darba attiecībās – kas darbiniekam jāzina.
Par darba interviju
Darba likuma 33. pants noteic, ka darba intervija ir darba devēja sagatavota mutvārdu vai rakstveida aptauja pretendenta piemērotības novērtēšanai. Tajā nav pieļaujami tādi darba devēja jautājumi, kas neattiecas uz paredzētā darba veikšanu vai nav saistīti ar pretendenta piemērotību šim darbam, kā arī jautājumi, kas ir tieši vai netieši diskriminējoši, it īpaši jautājumi par:
1) grūtniecību;
2) ģimenes vai laulības stāvokli;
3) iepriekšēju sodāmību, izņemot gadījumu, kad tam attiecībā uz veicamo darbu varētu būt būtiska nozīme;
4) reliģisko pārliecību vai piederību pie kādas reliģiskās konfesijas;
5) piederību pie kādas politiskās partijas, darbinieku arodbiedrības vai citas sabiedriskās organizācijas;
6) nacionālo vai etnisko izcelsmi;
7) svešvalodu zināšanām, ja tām nav būtiskas nozīmes darba pienākumu veikšanā.
Ja darba devējs darba intervijas laikā uzdod jautājumus par iepriekšminētajām tēmām, tad jums ir tiesības atteikties uz tiem atbildēt, norādot, ka Darba likums neparedz pretendentam pienākumu sniegt darba devējam personisku informāciju.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!