E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34578
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1
1
1

Atbalsts dzīvojamo māju remontam

J
jautā:
21. novembrī, 2024
Inese

Labdien! Rīgā grausta statuss ir noteikts, šķiet, 1200 ēkām. Dome liek sakārtot Eizenšteina mājas fasādi, kas maksā milzīgu naudu. Bet vecās mājas iekšas ar visiem stāvvadiem un atsevišķiem sapuvušajiem bēniņu pārsegumiem taču paliek! Lai to visu savestu kārtībā, ir jābūt miljonāram. Kāds ir Rīgas pašvaldības viedoklis par to: fasāde būs kārtībā, bet pārējais? Un tad noņems grausta statusu un paaugstinātu NĪN likmi, bet kanalizācija tāpat nedaudz smirdēs un ūdens uz trešo stāvu reizēm pienāks švaki. Tad vismaz vajadzētu plānot kārtīgu atbalstu šādām vēsturiskām mājām, nevis visu likt darīt iedzīvotājiem. Kad Rīgas domē būs nopietnākas māju renovācijas programmas? 

A
atbild:
25. novembrī, 2024
Rīgas dome
Īpašuma departamenta Būvju sakārtošanas pārvalde

Rīgas pašvaldības Īpašuma departamenta Būvju sakārtošanas pārvalde norāda:Viena no pašvaldības autonomajām funkcijām ir rūpēties par pilsētvides kvalitāti, nosakot visu ēku īpašniekiem minimālās prasības ēku uzturēšanai. Šīs prasības skar ēkas vizuālo izskatu, bet nesaraujami ir saistītas arī ar tās tehnisko stāvokli. Papildus šīm prasībām dzīvojamo māju īpašniekiem ar Dzīvokļa īpašuma likumu un Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas likumu ir uzlikts pienākums piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā, tostarp nodrošināt pietiekamu finansējumu dzīvojamajai mājai nepieciešamajiem remontiem, kas nodrošinātu tās saglabāšanos ilgtermiņā. 

Ēkas tehniskā stāvokļa radikāla pasliktināšanās un vajadzība veikt lielākus ieguldījumus daudzās pozīcijās ir īpašnieku ilgstošas bezdarbības rezultāts un arī atbildība. Ja īpašnieki ilgstoši nelemj par mājas remontiem, nenodrošina tiem nepieciešamo finansējumu, tostarp maksājot atbilstošu uzkrājuma naudu, aizņemoties komercbankā vai finanšu institūcijā “Altum”, nevēršas pašvaldībā vai finanšu institūcijā “Altum” atbalsta saņemšanai mājas remontdarbiem, tad māja tiek novesta līdz tādam tehniskajam stāvoklim, kādu jūs norādāt savā jautājumā.

Vēršam uzmanību: pirms būve tiek klasificēta kā vidi degradējoša, kam seko paaugstinātā NĪN likme, pašvaldība vairākkārt piedāvā īpašniekiem pieņemt lēmumu par būves sakārtošanu un iesniegt ticamu un saprātīgu būves sakārtošanas grafiku. Ja šāds lēmums un grafiks pašvaldībai tiek iesniegts, tad būve netiek klasificēta kā vidi degradējoša. Vienlaikus pašvaldība seko līdzi īpašnieku solītajam. Būve var tikt klasificēta kā vidi degradējoša, ja īpašnieki solīto nepilda. 

Kopš 2016. gada pašvaldība piedāvā atbalstu fasāžu un jumtu remontiem vēsturiskām ēkām, savukārt kopš 2020. gada atbalstu bīstamības novēršanas pasākumiem, energoefektivitātes pasākumiem un fasāžu atjaunošanai visām dzīvojamajām mājām Rīgā, kurās ir vairāk nekā trīs dzīvokļi. Visa informācija par pieejamo atbalstu īpašniekiem tiek darīta zināma brīžos, kad pašvaldība individuāli pie katra īpašnieka vēršas ar aicinājumu iesaistīties savas mājas pārvaldīšanā un lemt par normatīvajos aktos noteikto prasību izpildi, kā arī brīdina par paaugstināto NĪN. Finanšu institūcija “Altum” jau daudzus gadus piedāvā aizdevumu māju remontiem un māju pilnas atjaunošanas programmu ēku siltināšanas ietvaros.  

Jāņem vērā, ka ne valstij, ne pašvaldībai nav pienākuma īpašnieku vietā piedalīties mājas pārvaldīšanā, laikus novērtēt mājas tehnisko stāvokli, kvalitatīvi plānot nepieciešamos darbus, nodrošināt vajadzīgo finansējumu, pieņemt nepieciešamos lēmumus un pieteikties pieejamajam atbalstam. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 69 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas