Slimības lapu B izsniedz ārsts un apmaksā valsts

J
jautā:
06. janvārī, 2022
Laura

Labdien! Šobrīd pirms pirmdzemdību atvaļinājuma esmu uz slimības lapas grūtniecības sarežģījumu dēļ. Būs gan A lapa, pirmās 10 dienas un tad B lapa (atlikušās dienas). Vai man neatteiks pirmsdzemdību pabalstu, jo sanāks, ka tā slimības lapa uzreiz pārlēks uz pabalstu? No B lapas uz B lapu, jo saprotu, ka pirmsdzemdību atvaļinājums arī skaitās kā B lapa.

A
atbild:
10. janvārī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jums nav pamata raizēties. Ministru kabineta noteikumu Nr. 152 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtība” 3. punkts paredz, ka darbnespējas lapu ārsts var izsniegt:

  • sakarā ar slimību (arī arodslimību) vai traumu (arī nelaimes gadījumu darbā), kas saistīta ar darbspēju zaudēšanu;
  • ja nepieciešams saņemt ārstniecisku vai profilaktisku medicīnisko palīdzību;
  • ja nepieciešama izolācija karantīnas laikā;
  • ja atveseļošanās laikā pēc slimības (traumas) saskaņā ar medicīnisku atzinumu darbspēju atjaunošanai nepieciešams ārstēties rehabilitācijas iestādē;
  • sakarā ar stacionārā veicamu protezēšanu vai ortozēšanu;
  • sakarā ar stacionārā veicamu izmeklēšanu, ja ir ārsta norīkojums;
  • sakarā ar bērna kopšanu personai, kas kopj slimu bērnu, kurš nav sasniedzis 14 gadu vecumu; nav sasniedzis 18 gadu vecumu un kuram ir smaga slimība, kuras dēļ nepieciešama ilgstoša ārstēšanās un valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Bērnu klīniskā universitātes slimnīca" ārstu konsilijs noteicis, ka nepieciešama vecāka nepārtraukta klātbūtne; nav sasniedzis 18 gadu vecumu un par kuru piešķirts bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsts;
  • kopj bērnu, kurš nav sasniedzis 14 gadu vecumu un kuram nepieciešama izolācija karantīnas laikā;
  • grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā.

Konkrētajā situācijā secīgi viena pēc otras tiks izsniegtas divas darbnespējas lapas B, kuras apmaksā valsts VSAA personā. Savukārt pēc dzemdībām atkal tiks izsniegta vēl viena slimības lapa B.