Vai, noslēdzot laulību, persona var pieņemt otra laulātā uzvārdu no iepriekšējās laulības? Vai potenciālais laulātais var izvēlēties šo uzvārdu kā savu laulības uzvārdu?
Diemžēl jautājumā nav precizēts, ko nozīmē “otra laulātā uzvārds no iepriekšējās laulības”, tāpēc iespējams sniegt vispārīgu atbildi.
Noslēdzot laulību, laulātie pēc savas vēlēšanās var (Civillikuma 86. pants):
Ar “pirmslaulības uzvārdu” jāsaprot tāds uzvārds, kāds laulātajiem ir pirms stāšanās konkrētajā laulībā. Piemēram, ja topošajai sievai dzimtais uzvārds ir “Kalniņa”, bet viņa iepriekš bijusi precējusies un pieņēmusi bijušā vīra uzvārdu “Bērziņa”, kuru, šķirot laulību, ir paturējusi (saskaņā ar Civillikuma 82. pantu laulātais, kas, dodoties laulībā, savu uzvārdu mainījis, ir tiesīgs arī pēc laulības šķiršanas saukties šai uzvārdā, vai arī pēc viņa lūguma tiesa vai zvērināts notārs piešķir viņam pirmslaulības uzvārdu), tādā gadījumā, stājoties jaunā laulībā, jaunais vīrs arī var pieņemt sievas uzvārdu un pēc laulības būt “Bērziņš”.
Ja persona vēlas atgūt savu dzimto uzvārdu (piemēram, ja sieva vēlas atgūt savu dzimto uzvārdu “Kalniņa”, lai, noslēdzot jauno laulību, arī jaunais vīrs varētu pieņemt uzvārdu “Kalniņš”), tad dzimtais uzvārds jāmaina saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumu.
Kā tas jādara, varat uzzināt Tieslietu ministrijas tīmekļvietnē, sadaļā “Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņa”.
Vairāk par uzvārda maiņu varat lasīt LV portālā >>
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!