Esmu laulībā, bet šobrīd notiek šķiršanās process. Man ir sievas uzvārds, kas ir krievu izcelsmes, kā arī mans pirmslaulību uzvārds ir krievu. Gribētu pāriet uz latviešu izcelsmes un sevis izvēlētu uzvārdu. Vai tas ir iespējams?
Tiesisko pamatu personas uzvārda maiņai noteic Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums (turpmāk – likums), kas paredz vairākus pamatus personas esošā uzvārda maiņai uz citu uzvārdu.
Likuma 2. panta pirmā daļa paredz, ka gan vārdu, gan uzvārdu var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no likumā minētajiem iemesliem:
Tādējādi praksē pastāv iespēja iegūt arī uzvārdu, kāds ir bijis kādam no radiniekiem dzimtas tiešā augšupējā līnijā (piemēram, tēvam, mātei, vectēvam, vecmammai, vectēva un vecmammas vecākiem utt.), kā to paredz likuma 2. panta pirmās daļas 4. punkts. Tomēr jāņem vērā, ka dzimtas uzvārda iegūšanai nepieciešams pierādīt ne tikai attiecīgā uzvārda esību, bet arī savstarpējo radniecību tiešā augšupejā līnijā ar personu, kuras uzvārdu vēlaties iegūt. Radniecība un personas dzimtas uzvārds pierādāms ar ziņām personu dzimšanas reģistrāciju apliecinošajos dokumentos, piemēram, dzimšanas apliecībās vai dzimšanas fakta reģistrāciju apliecinošajās izziņās.
Savukārt likuma 2. panta pirmās daļas 1. punkts paredz iespēju mainīt uzvārdu, ja esošais uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā. Tādējādi, ja esošais uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā, esošo uzvārdu iespējams mainīt uz brīvi izvēlētu citu uzvārdu, ja vien tas atbilst latviešu valodas pareizrakstības prasībām.
Plašāka informācija par uzvārda maiņas kārtību pieejama Tieslietu ministrijas mājaslapā.
Vienlaikus vēršam jūsu uzmanību, ka gadījumā, ja esat uzsācis laulības šķiršanas procesu, iesniegumu par uzvārda maiņu likumā noteiktajā kārtībā vēlams iesniegt tad, kad laulības šķiršanas process būs noslēdzies.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!