Kā aprēķina atvaļinājuma naudu

J
jautā:
04. janvārī, 2022
Karina

Labdien! Strādāju maiņu darbu ar nakts maiņām, svētku dienām, virsstundām. Arī saņēmu bonusus, kuri nav iekļauti līgumā (bet, protams, algas aprēķinā tie ir). Saņēmu atvaļinājuma samaksu it kā pēc tīras stundas likmes. Par pēdējo pusgadu pat vismazākā alga bija ievērojami lielāka par atvaļinājuma naudu. Vai bonusi un piemaksas par nakts darbu nav iekļauti vidējās izpeļņas aprēķinā?

A
atbild:
10. janvārī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atvaļinājuma naudas aprēķinam piemēro vidējās izpeļņas aprēķinu, ko regulē Darba likuma 75. pants.

Visos gadījumos, kad darbiniekam saskaņā ar Darba  likumu izmaksājama vidējā izpeļņa, tā aprēķināma par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem no darba algas, no normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām.

Proti, vidējo izpeļņu aprēķina no pēdējo sešu kalendāra mēnešu faktiskās darbinieka darba samaksas: darba algas, piemaksām un prēmijām (bruto, t. i., pirms nodokļiem). Vidējās izpeļņas aprēķinā neietilpst komandējuma nauda un darba devēja izmaksātie pabalsti.

Ja jums nav skaidra izmaksātas atvaļinājuma naudas aprēķināšana, tad jāvēršas pie darba devēja un jālūdz to izskaidrot.