E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25160
Lasīšanai: 4 minūtes
1
5
1
5

Darba attiecību izbeigšana, ja ilgstoši slimots

J
jautā:
03. janvārī, 2022
Viktorija

Labdien! Vēlos noskaidrot, kā pareizāk rīkoties un ko sagaidīt no priekšnieces. Esmu uz darba nespējas lapas no 22. septembra. Darba nespējas lapa nāk uz beigām, un es nedrīkstēšu savas veselības dēļ turpināt tādu darbu. Martā man paliek 4 gadi, kopš strādāju uzņēmumā. Vai man atsevišķi jāpieprasa atvaļinājums, un kā tiks aprēķināta atvaļinājuma nauda? Vai slimības lapa to ietekmēs? Vai man pašai ir jāraksta atlūgums vai jāgaida, kad darba devējs atlaiž no darba? Ja ģimenes ārsts uzraksta slēdzienu, ka nedrīkstu turpināt strādāt tādu darbu veselības dēļ, vai darba devējam ir pienākums maksāt man atlaišanas pabalstu? Kādi pabalsti man pienākas no darba devēja? Cik ilgā laikā man ir jāiesniedz darba devējam dokumenti?

A
atbild:
10. janvārī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Par darba attiecību izbeigšanas iespējām, tostarp, ja tam iemesls ir darbinieka slimība un veselības stāvoklis, aicinām izlasīt LV portāla skaidrojumus un izlemt par savai situācijai atbilstošāko risinājumu:

Par neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju un kompensācijām

Jebkurā gadījumā neatkarīgi no tā, kā darba attiecības tiek izbeigtas, darbiniekam saskaņā ar Darba likuma 149. panta piekto daļu pienākas neizmantotā atvaļinājuma kompensācija par visiem neizmantotā atvaļinājuma periodiem, ko izmaksā galīgajā aprēķinā darba attiecību pēdējā dienā. Atbilstoši Darba likuma 152. panta pirmajai daļai laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ieskaita laiku, kad darbinieks bijis faktiski nodarbināts pie attiecīgā darba devēja, un laiku, kad darbinieks nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, tostarp pārejošas darbnespējas laiku. Atvaļinājuma naudas aprēķināšanai piemēro vidējās izpeļņas aprēķinu, kas noteikts Darba likuma 75. pantā. Jūsu situācijā atvaļinājuma naudas aprēķināšanai jāpiemēro 75. panta otrā daļa: ja pēdējo sešu vai vairāk mēnešu laikā darbinieks nav strādājis un viņam nav izmaksāta darba samaksa, tad vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par darbu sešos kalendāra mēnešos pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma.

Galīgajā aprēķinā ietilpstošās summas nebūs vienādas, jo ir atkarīgas no tā, kāds būs darba attiecību izbeigšanas pamatojums. Jebkurā situācijā tiks izmaksāta neizmantotā atvaļinājuma kompensācija. Taču atlaišanas pabalsta izmaksa pēc likuma 112. panta regulējuma pienākas tikai tad, ja darba attiecības uzsaka darba devējs – jūsu gadījumā, visticamāk, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punktu: darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, un to apliecina ārsta (arodārsta) atzinums. Vai, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 11. punktu: darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus, ja darbnespēja ir nepārtraukta.

Jums var ieteikt situāciju vispirms pārrunāt ar savu ģimenes ārstu un tad informēt darba devēju.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 9 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU