Koplīguma spēkā esamība

J
jautā:
23. jūlijā, 2021
Daiga

2005. gada 7. aprīlī darba devēja un darbinieku konferencē tika apstiprināts darba koplīgums, kas stājās spēkā 23.04.2005. Koplīguma tekstā noteikts, ka koplīgums darbojas 5 gadus, pēc darba koplīguma izbeigšanās tā noteikumi ir spēkā līdz jauna darba koplīguma spēkā stāšanās laikam. Līdz šim brīdim (23.07.2021.) jauns koplīgums NAV apstiprināts. Darba devējs 2010. gada 26. janvārī apstiprināja iekšējo normatīvo dokumentu – darba samaksas un materiālās stimulēšanas sistēmu –, kuru regulāri pārskata un aktualizē un kurā plašākā apmērā nekā koplīgumā papildus Darba likumā noteiktajām prasībām darbiniekiem ir noteiktas papildu sociālās garantijas un materiālās stimulēšanas mehānismi (piemaksas, pabalsti). Vai var uzskatīt, ka koplīgums ir zaudējis spēku un ir iestājies noilgums tā atjaunošanas iespējai?

A
atbild:
05. augustā, 2021
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Darba likuma 19. panta trešajā daļā ir noteikts, ka pēc darba koplīguma izbeigšanās tā noteikumi paliek spēkā līdz jauna koplīguma noslēgšanai, ja puses nav vienojušās citādi. Taču likumā nav noteikts, cik ilgā laikā pēc darba koplīguma izbeigšanās būtu jānoslēdz jauns koplīgums. Tas nozīmē: ja vien puses nav vienojušās citādi, tad koplīgums ir spēkā līdz jauna koplīguma noslēgšanai.

Tādējādi Darba likuma 19. panta trešā daļa paredz īpašu pārejas posmu darbinieku aizsardzībai un koplīguma pēctecībai.