TĒMA: Nodokļi

Kad sniedz ziņas par mantojumu skaidrā naudā

J
jautā:
02. jūnijā, 2021
Elena

Labdien! Tēvs nomira. Es esmu vienīgā mantiniece. Viņš atstāja naudas uzkrājumus skaidrā naudā (20 tūkstošu eiro apmērā). Es gribētu ieskaitīt šo naudu bankas kontā, bet vai man būs kādi jautājumi no nodokļu iestādes? Kas man jādara, lai izvairītos no problēmām ar nodokļu dienestu?

A
atbild:
07. jūnijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likuma “Par nodokļiem un nodevām” 30. pantā noteiktie skaidras naudas lietošanas ierobežojumi (tajā skaitā nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 7200 eiro) noteikts, ka šā panta normas neattiecas uz kredītiestāžu pakalpojumiem.

Likuma 22.2 pants noteic, kādos gadījumos un kas Valsts ieņēmumu dienestam (VID) sniedz informāciju par aizdomīgiem darījumiem. Arī zvērinātam notāram ir papildu pienākums iesniegt ziņojumu VID par katru gadījumu, kad mantinieks, iesniedzot mantojamās mantas sarakstu ar mantas novērtējumu, mantojuma masas sastāvā ir norādījis nereģistrējamu kustamu mantu (tajā skaitā skaidru naudu), kuras novērtējums pārsniedz 15 000 eiro.

Tas viss, arī lai cīnītos pret izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas.

Likuma 22.2 pantā ir uzskaitītas darījuma aizdomīguma pazīmes nodokļu jomā.

Latvijā nav aizliegts nedz krāt, nedz uzglabāt likumīgi piederošus līdzekļus skaidrā naudā. Bet naudas izcelsme ir jāzina, un aizdomīgos gadījumos tas tiek pārbaudīts.