Labdien! 2022. gada augustā no sava tēva, pamatojoties uz dāvinājuma līgumu, ieguvu īpašumā dzīvokli, kurš uz privatizācijas pamata to ieguva savā īpašumā 2004. gadā (zemesgrāmatā kā pamats ir norādīts pirkuma līgums, kas noslēgts par 2004. gada 28. oktobri). Līdz ar to vienīgā īpašuma vērtība, kas norādīta zemesgrāmatā, ir 2004. gada vērtība. Šobrīd dzīvokļa tirgus vērtība ir daudz augstāka. Esmu iecerējusi to pārdot, taču vēlos uzzināt, vai nav iespēju piemērot īpašumam adekvātu sākotnējo vērtību, piemēram, kas bijusi pirms ~ 2,5 gadiem. Tas nav mans vienīgais īpašums, un pēdējā gada laikā neesmu bijusi deklarēta tajā. VID no savas puses komentē, ka neskatīsies vērtētāja novērtējumu dāvinājuma brīdī, bet tikai konvertēs vērtību uz eiro un nodokli rēķinās no darījuma summas (šī vērtība, kas tiks reizināta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli). Vai ir iespējams pierādīt, ka dāvinājuma brīdī īpašuma vērtība bijusi krietni augstāka?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis jāmaksā no kapitāla pieauguma. Tas nozīmē, ka ar nodokli (likme – 25,5%) apliek nevis visu ienākumu, kāds saņemts no nekustamā īpašuma pārdošanas, bet starpību, kāda veidojas starp pārdošanas cenu un iegādes vērtību (savulaik nopirktajam, mantojumā vai dāvinājumā saņemtajam īpašumam).
Iegādes vērtība samazina apliekamo ienākumu. Tās noteikšanas gadījumi ir regulēti likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Ja nekustamais īpašums iegūts uz dāvinājuma līguma pamata, tad par tā iegādes vērtību uzskata dāvinājuma līgumā norādītā konkrētā nekustamā īpašuma vērtību, kas nav lielāka par nekustamā īpašuma atsavināšanas cenu.
Ja nekustamais īpašums iegūts uz dāvinājuma līguma pamata no fiziskās personas, kuru ar nodokļa maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, un nekustamo īpašumu atsavina 60 mēnešu laikā pēc tā reģistrācijas zemesgrāmatā uz nodokļa maksātāja vārda, tad par tā iegādes vērtību uzskata konkrētā nekustamā īpašuma:
Nekustamā īpašuma iegādes vērtībā iekļauj arī izdevumus, kas saistīti ar tā iegūšanu: valsts nodevu par darījuma noformēšanu, valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā, komisijas naudu, citus līdzīgus izdevumus.
Ja ir jautājumi un neskaidrības par nodokļa piemērošanu ienākumam no iecerētā darījuma, jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!