Papildatvaļinājums medmāsai par darbu īpaša riska apstākļos

J
jautā:
16. novembrī, 2020
Solveiga

Labdien! Strādāju laboratorijā par medicīnas māsu, ņemu katru dienu asinis no vēnas, kā arī Covid-19 analīzes. Darbā bija diskusija, vai māsām, kuras strādā īpaša riska darba apstākļos, pienākas papildu trīs dienas pie ikgadējā atvaļinājuma.

A
atbild:
27. novembrī, 2020
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja

Darba likuma 151. panta pirmās daļas 2. punktā noteikts, ka darbiniekiem, kuru darbs saistīts ar īpašu risku, pienākas papildatvaļinājums – ne mazāk kā trīs darba dienas.

Veselībai kaitīgie darba vides faktori ir darba vides faktori (ķīmiskie, bioloģiskie, fizikālie u. c. faktori), kas noteiktā koncentrācijā vai apstākļos var radīt risku darbinieku drošībai un veselībai. Veselībai kaitīgo darba vides faktoru uzskaitījums ir dots Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 219 “Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude” 1. pielikumā “Veselībai kaitīgie darba vides faktori”.

Īpaši apstākļi ir darba apstākļi, kas raksturo šī darba bīstamību un prasa papildu uzmanību un drošības pasākumu ievērošanu (piemēram, darbs augstumā, zem spiediena esošu bīstamu iekārtu apkalpošana, darbs ar sprāgstvielām u. c.). Darbu saraksts, kuros nodarbinātajiem darbā ir īpaši apstākļi, ir dots MK noteikumu Nr. 219 “Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude” 2. pielikumā “Darbi īpašos apstākļos”.

Termins “īpašs risks” ir definēts Darba aizsardzības likuma 1. panta 19. punktā – tas ir darba vides risks, kas saistīts ar tādu paaugstinātu psiholoģisko vai fizisko slodzi vai tādu paaugstinātu risku nodarbinātā drošībai un veselībai, ko nevar novērst vai līdz pieļaujamam līmenim samazināt ar citiem darba aizsardzības pasākumiem, kā vien saīsinot darba laiku, kurā nodarbinātais pakļauts šim riskam. Tātad uzskatāms, ka īpašs risks ir tāds darba vides risks, kas ir neatņemama veicamā darba sastāvdaļa, piemēram, lidostu, dispečeru darbs u. c. To, kuri darbinieki ir pakļauti īpašam riskam, nosaka darba aizsardzības speciālists, balstoties uz darba vides riska novērtējuma rezultātiem. Darba devējam ir pienākums informēt nodarbinātos par darba vidē pastāvošajiem riskiem un veicamajiem darba aizsardzības pasākumiem, lai novērstu vai mazinātu darba vidē pastāvošo risku, tai skaitā, par darba vidē pastāvošo īpašo risku.

Konkrēta normatīvā akta, kur būtu uzskaitīti darbi, kuros pastāv īpašs risks, nav.

Līdz ar to, ja jūsu iestādē ir noteikts, ka medicīnas māsas, kas strādā laboratorijā, ir pakļautas īpašam riskam, tad jums Darba likuma 151. panta 2. punktā noteiktais atvaļinājums pienākas, ja ne, tad nepienākas.