Bezalgas atvaļinājuma ilgums un neizmantotā atvaļinājuma kompensācija

J
jautā:
07. maijā, 2020
Ieva

Labdien! Vai, izbeidzot darba attiecības, kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu ir jāizmaksā arī par periodu, kurā darbinieks ir bijis bezalgas atvaļinājumā, vai bezalgas atvaļinājums netiek iekļauts šajā periodā? Un cik ilgs var būt bezalgas atvaļinājums? Paldies!

A
atbild:
18. maijā, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Laiks, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ir noteikts Darba likuma 152. pantā.

Tajā ietver laiku, kad darbinieks bijis faktiski nodarbināts pie darba devēja, kā arī laiku, kad darbinieks nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, ieskaitot:

  • pārejošas darbnespējas laiku;
  • grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku;
  • īslaicīgas prombūtnes laiku;
  • darba piespiedu kavējuma laiku, ja darbinieks prettiesiski atlaists no darba un atjaunots iepriekšējā darbā;
  • likuma 155. pantā minēto atvaļinājuma laiku (paternitātes, adopcijas atvaļinājums).

Ja ir izmantots tā sauktais bezalgas atvaļinājums, tad ir svarīgs tā kopējais ilgums. Laiku līdz četrām kalendāra nedēļām ieskaita laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo atvaļinājumu, bet netiek ieskaitīts tas laiks, kas ir virs četrām nedēļām viena gada laikā.

Bezalgas atvaļinājuma regulējums ir atrodams 153. pantā. To piešķir dažādu iemeslu pēc, piemēram, saistībā ar bērna adopciju, dienestu Zemessardzē, kā arī pēc vajadzības, pusēm vienojoties. Tā ilgums nav vispārēji noteikts.

Tādējādi neizmantotā atvaļinājuma kompensācijā tiks iekļauts bezalgas atvaļinājums līdz četrām kalendāra nedēļām viena gada laikā.