Decembrī uzņēmumā gaidāma darbinieku skaita samazināšana. Man ir noslēgts līgums uz noteiktu laiku, līdz septembrim. Esmu grūtniece. Zinu, ka darba devējam ir tiesības nepagarināt līgumu, bet vai viņam ir tiesības šobrīd uzteikt man darbu sakarā ar darbinieku skaita samazināšanu?
Darba devējam atbilstoši Darba likuma 109. panta pirmajai daļai ir aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam, izņemot gadījumus, kas noteikti Darba likuma 101. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 10. punktā. Šis aizliegums attiecas arī uz gadījumiem, kad darba līgums ir noslēgts uz noteiktu laiku, un, kā iepriekš norādījusi Valsts darba inspekcija, arī uz pārbaudes laiku. Tāpēc darba devējam, kurš ir nodomājis uzteikt darba līgumu ar darbinieci grūtnieci, ir pienākums noskaidrot, vai nepastāv likumā noteiktie šķēršļi un ierobežojumi uzteikuma izsniegšanai.
Darba likuma 101. panta regulējums noteic, ka uzteikums grūtniecei iespējams vienīgi tad, ja:
Līdz ar to jums būtu ieteicams informēt darba devēju par grūtniecību. Arī tādēļ, ja, piemēram, ir vajadzīgas izmaiņas saistībā ar nodarbinātību (darba līguma grozījumi, piemērojot atvieglotākus noteikumus veselības stāvokļa dēļ, atbilstoši Darba likuma 99. pantam). Tiesību normas neregulē, kā darba devējs jāinformē. Viena no iespējām ir iesniegt ārstējošā ārsta (ginekologa) izsniegtu izziņu.
Darba likuma 99. pants nosaka: lai novērstu jebkādu risku, kas var negatīvi ietekmēt grūtnieces drošību vai veselību, darba devējam pēc ārsta atzinuma saņemšanas ir pienākums nodrošināt grūtniecei tādus darba apstākļus un darba laiku, lai viņas pakļaušana minētajam riskam tiktu novērsta. Ja šādus darba apstākļus vai darba laiku nav iespējams nodrošināt, tad darba devējam ir pienākums uz laiku pārcelt grūtnieci citā, piemērotā darbā. Darba samaksas apmērs pēc darba līguma noteikumu grozīšanas nedrīkst būt mazāks par sievietes iepriekšējo vidējo izpeļņu. Ja šādu pārcelšanu citā darbā nav iespējams nodrošināt, tad darba devējam ir pienākums uz laiku piešķirt grūtniecei atvaļinājumu. Šādi piešķirta atvaļinājuma laikā grūtniecei tiek saglabāta iepriekšējā vidējā izpeļņa.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!