28 videoskaidrojumi un raidieraksti
Izglītojošus un praksē noderīgus uzziņas materiālus par to, kā risināt pārrobežu jautājumus dažādās dzīves situācijās, Tieslietu ministrija izstrādājusi sadarbībā ar Tiesu administrāciju, Latvijas Zvērinātu notāru padomi, Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomi, Sertificētu mediatoru padomi un Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju Eiropas Komisijas finansētā projekta ietvaros.
16 izglītojošajos videoskaidrojumos aplūkoti bērnu tiesību aizsardzības jautājumi, tiesas nolēmumu izpilde, bērna uzturlīdzekļu saņemšana, mediācijas izmantošana, valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība civilstrīdos, laulības šķiršana, attālinātie notāra pakalpojumi un citi jautājumi, kas jārisina situācijās, kad iesaistītās puses dzīvo atšķirīgās valstīs.
Savukārt padziļinātai izpratnei par tēmu ir pieejami 12 raidieraksti, kuros 25 juridisko profesiju pārstāvji vēl detalizētāk skaidro juridiskās nianses pārrobežu jautājumu risināšanā.
Inese Lībiņa-Egnere, tieslietu ministre
Pārrobežu lietās tiek iesaistīti arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju – gan ģimenes, gan uzņēmēji. Īpaši sarežģītās situācijās var nonākt, ja lietā ir iesaistīti arī bērni. Tāpēc ir būtiski nodrošināt skaidru un pieejamu informāciju, kas palīdz cilvēkiem orientēties brīžos, kad jārisina juridiskie jautājumi un jāņem vērā starpvalstu vienošanās un citu valstu likumi.
FOTO: Paula Čurkste, LETA
Videoskaidrojumu tēmas
- Latvijas un Eiropas tiesiskās sadarbības tīkla mijiedarbība
- Bērnu civiltiesiskā nolaupīšana
- Latvijas valstspiederīgo bērnu tiesību aizsardzības pārrobežu aspekti
- Parādnieka un piedzinēja pienākumi nolēmumu izpildes procesā
- Konta apķīlāšana un summas, uz kurām nevar vērst piedziņu
- Kā panākt tiesas nolēmumu izpildi un atrast piekritīgo tiesu izpildītāju
- Pārrobežu laulības šķiršana
- Pārrobežu mantojuma lietas kārtošana
- Bērna uzturlīdzekļu saņemšana
- Uzturlīdzekļu maksāšana
- Mediācija ģimenes strīdos
- Mediācija darba strīdos
- Mediācija biznesa strīdos
- Valsts nodrošināta juridiskā palīdzība pārrobežu civilstrīdos
- Attālinātie notāra pakalpojumi virtuālajā kabinetā
- Dokumentu legalizācija izmantošanai citās valstīs
Raidieraksta “Pāri robežām. Tiesību stāsti” tēmas
- Bērnu prettiesiska aizvešana
- Latvijas bērnu tiesību aizsardzība ārvalstīs
- Ceļvedis piespiedu izpildes procesā
- Kā notiek uzturlīdzekļu piedziņa piespiedu kārtā
- Kas jāzina par uzturlīdzekļu saņemšanu un maksāšanu
- Kā šķirt laulību, ja laulātais ir ārzemnieks
- Kā rīkoties, ja mantojuma lieta saistīta ar ārvalstīm
- Mediācija – efektīvs veids, kā risināt ģimenes strīdus
- Darba strīdi un to risināšana ar mediācijas palīdzību
- Kā mediācija var palīdzēt risināt biznesa un īres strīdus
- Kā saņemt juridisko palīdzību pārrobežu strīdos
- Kā apmeklēt notāra virtuālo kabinetu
UZZIŅAI
Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkls
Tieslietu ministrija sadarbībā ar Tiesu administrāciju, Latvijas Zvērinātu notāru padomi, Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomi, Sertificētu mediatoru padomi un Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrāciju no 2023. gada janvāra līdz 2024. gada decembrim īstenoja Eiropas Komisijas finansēto projektu ar mērķi – stiprināt Latvijas nacionālā tiesiskās sadarbības tīkla kapacitāti Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkla ietvaros. Latvijas tīkls ir daļa no Eiropas tiesiskās sadarbības tīkla civillietās un komerclietās, kas sniedz atbalstu dažādām valstu iestādēm, izskatot pārrobežu lietas. Novērtējot Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkla iespējas palīdzības sniegšanā, kopš 2011. gada izveidots profesionāļu tīkls arī Latvijas mērogā, apvienojot praktiski visas Latvijas pārvaldes iestādes, kas iesaistītas pārrobežu sadarbībā civillietās un komerclietās, kā arī juridisko profesiju pārstāvju apvienības. Tīkls gan Eiropā, gan Latvijā sekmē vienkāršu un ērtu sadarbību starp tiesu iestādēm, veicina savstarpējo sapratni tiesiskā regulējuma vienādā piemērošanā un nodrošina vienotu informācijas avotu tieslietu jomā visā Eiropas Savienībā (Eiropas e-tiesiskuma portāls).
|