E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36588
Lasīšanai: 6 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Kā rīkoties, ja bāriņtiesa, iespējams, apzināti ignorē pārkāpumus pret bērniem

J
jautā:
14. jūnijā, 2025
Artūrs

Labdien! Laulības šķiršana pirms vairākiem gadiem notika tiesā, tad arī tika noslēgta vienošanās par saskarsmi ar bērniem. Vienošanās par saskarsmi ir saistoša man, kamēr māte manipulē gan ar likumu, gan tiesas vienošanos, apzināti ar dažādiem paņēmieniem sabotējot saskarsmi, ietekmē bērnu apziņu un psihi. Ir piesaistīts jurists, tiesu izpildītājs, atvērts tiesas izpildraksts. Bāriņtiesa, kurai ir pienākumi un tiesības attiecībā uz dzīvesvietas apsekošanu un pārējo likumā noteikto darbību veikšanu, neskatoties uz manu individuālo vēršanos, kā arī advokāta starpniecību, nekādi nereaģē un neko nepārbauda, neapseko. Vienam no bērniem ir kārtējā trauma, un vēl viena augšlūpa ar liktām šuvēm, par ko es uzzināju nejauši. Māte labprātīgi nekādas ziņas nesniedz, melo un slēpj no manis jebkādu informāciju, ignorē jebkuru manu vēršanos. Bāriņtiesas pārstāve, manuprāt, apzināti novilcina procesu un, iespējams, ir iesaistīta interešu konfliktā, jo gada laikā praktiski nekas nav noticis. Tālab vēlos vērsties kontrolējošajā iestādē, kas pārbaudītu attiecīgo faktu un amatpersonas atbilstību. Kur man jāvēršas?

A
atbild:
11. jūlijā, 2025
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Jūsu situācija ir ļoti sarežģīta un emocionāli smaga, īpaši, ja cieš bērni. Saprotams, ka meklējat visefektīvākos veidus, kā aizsargāt savu bērnu intereses un panākt tiesas nolēmuma izpildi.  

  • Tiesas nolēmuma saistošais spēks 

Vispirms ir būtiski apzināties, ka tiesā noslēgtā vienošanās par saskarsmi ar bērniem ir saistoša abām pusēm – gan jums, gan bērnu mātei. Tiesas nolēmums jāpilda godprātīgi, un nevienai no pusēm nav tiesību to ignorēt, manipulēt ar to vai apzināti traucēt tā izpildi. Ja viena puse nepilda tiesas lēmumu, tai var iestāties tiesiskās sekas  

  • Ko darīt, ja tiesas nolēmums netiek pildīts 

Jūs jau esat veicis pareizos soļus, iesaistot juristu un tiesu izpildītāju, tāpat ir atvērts tiesas izpildraksts. Tas ir galvenais mehānisms, lai nodrošinātu tiesas nolēmuma izpildi. Tiesu izpildītāja pienākums ir panākt saskarsmes tiesību realizēšanu. Ja jums šķiet, ka tiesu izpildītājs nerīkojas pietiekami efektīvi, jums ir tiesības sūdzēties par viņa rīcību. Sūdzību par tiesu izpildītāja rīcību varat iesniegt rajona (pilsētas) tiesā.  

  • Bāriņtiesas loma un atbildība 

Bāriņtiesai ir ļoti svarīga loma bērnu tiesību un interešu aizsardzībā, tostarp uzraugot saskarsmes tiesību īstenošanu. Ja uzskatāt, ka konkrētā bāriņtiesas amatpersona apzināti novilcina procesu, nepilda savus pienākumus vai ir iesaistīta interešu konfliktā, rīkojieties šādi: 

  • Iesniedziet rakstveida sūdzību attiecīgās pašvaldības bāriņtiesas priekšsēdētājam. Detalizēti aprakstiet situāciju, norādot konkrētus faktus, datumus un bāriņtiesas darbinieka bezdarbību, kā arī pievienojiet visus pieejamos pierādījumus (piemēram, jūsu iepriekšējo iesniegumu kopijas bāriņtiesai, saraksti ar bāriņtiesu, tiesas nolēmumu). 
  • Ja bāriņtiesas priekšsēdētājs nerīkojas, vērsieties pie attiecīgās pašvaldības domes priekšsēdētāja vai izpilddirektora, jo bāriņtiesa ir konkrētās pašvaldības izveidota aizbildnības un aizgādnības iestāde. 
  • Ja saskarsmes vienošanās ilgstoši netiek pildīta un bērnu mātes rīcība rada kaitējumu bērniem, jūs varat vērsties bāriņtiesā ar lūgumu izvērtēt nepieciešamību aizgādības tiesības bērnu mātei pārtraukt, pamatojoties uz Civillikuma 203. pantu. Minētajam solim nepieciešams pierādīt, ka bērnu māte ļaunprātīgi izmanto savas tiesības, nepildot tiesas nolēmumu, un šāda rīcība rada būtisku kaitējumu bērniem.
  • Administratīvā tiesa un Bērnu aizsardzības centrs
    • Ja bāriņtiesas rīcība (tostarp bezdarbība) tieši skar jūsu vai jūsu bērnu tiesības, jūs varat vērsties administratīvajā tiesā, lai apstrīdētu bāriņtiesas rīcību (vai bezdarbību). Saskaņā ar Administratīvā procesa likumu un Augstākās tiesas praksi bāriņtiesas faktiskā rīcība (vai bezdarbība), kas ietekmē bērnu tiesības, pārbaudāma administratīvā procesa kārtībā. Šādam solim ieteicams piesaistīt juristu, kurš palīdzēs sagatavot pieteikumu tiesai. 
    • Bērnu aizsardzības centrs uzrauga bāriņtiesu darbību bērna tiesību un interešu aizsardzībā un sniedz tām metodisko palīdzību. Ja uzskatāt, ka bāriņtiesa nav rīkojusies atbilstoši normatīvajiem aktiem, varat iesniegumu iesniegt arī Bērnu aizsardzības centrā. 
  • Bērna drošības apdraudējums 

Jūsu minētais fakts par bērna traumu (“augšlūpa ar šuvēm”) norāda uz iespējamu bērna drošības apdraudējumu. Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 73. pantu ikvienai personai, tai skaitā jums kā vecākam, ir pienākums nekavējoties ziņot par jebkādu bērna apdraudējumu policijai, Bērnu aizsardzības centram, bāriņtiesai vai sociālajam dienestam. 

  • Papildu atbalsta iespējas
    • Apsveriet mediācijas procesu, kas var palīdzēt risināt konfliktu ar bērnu māti ārpus tiesas. Mediatori, kas specializējas ģimenes lietās, var palīdzēt panākt vienošanos, kas atbilst bērna interesēm. Informāciju par sertificētiem mediatoriem var atrast Sertificētu mediatoru padomes tīmekļvietnē. 
    • Tāpat apsveriet iespēju saņemt plašāku juridisko atbalstu, piemēram, tiesas aizsardzības līdzekļus vai jaunu prasību par saskarsmes kārtības grozīšanu, ja esošā situācija apdraud bērnu drošību.
Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 148 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas