FOTO: Evija Trifanova, LETA.
2025. gada 1. marts ir datums, līdz kuram pārtikas piegādes kurjeriem pagarināta obligātā reģistrēšanās Pārtikas un veterinārajā dienestā. Ne tikai Rīgā, bet arī citās Latvijas pilsētās un vairāk apdzīvoto novadu centros satiksmes dalībnieku vidū uz velosipēdiem un skrejriteņiem pamanāmi cilvēki ar raksturīgajām apjomīgajām mugursomām. Tā kā uzmanība ir vērsta tikai uz reģistrēšanos pārtikas piegādei un jau ir izskanējušas iespējamās nākamās prasības, LV portāls skaidro konkrēto nodarbināto (kā nodokļu maksātāju) situāciju, par ko arī paši kurjeri ir sūtījuši jautājumus e-konsultāciju sadaļā.
Aizvadītā gada novembrī tika uzsākta tiešsaistes platformu pārtikas piegādes kurjeru reģistrācija Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).
Turpmāk visiem pārtikas piegādes kurjeriem jābūt reģistrētiem PVD. Pārtikas piegādes kurjeru datubāzes izveide ir pirmais solis, kas tiek sperts, lai padarītu šo jomu iedzīvotājiem un uzraudzības dienestam caurskatāmāku, tā ar PVD ģenerāldirektoru Māri Balodi vienojies zemkopības ministrs Armands Krauze.
Obligātais pienākums noteikts pēc tam, kad ministrija saņēmusi informāciju par higiēnas un pārtikas drošuma prasību pārkāpumiem pārtikas piegādēs. Jaunās prasības mērķis ir nodrošināt, lai Latvijas iedzīvotāji saņemtu drošu un kvalitātes prasībām atbilstošu pārtiku.
1. februāris – tāds bija sākotnējais termiņš, līdz kuram visām personām, kas arī turpmāk plāno nodarboties ar pārtikas produktu un ēdiena piegādi galapatērētājam, jāaizpilda pieteikuma veidlapa, kas pieejama PVD tīmekļvietnes sadaļā “Veidlapas”, un klātienē vai elektroniski jāiesniedz PVD.
Salīdzinoši neilgajā laika periodā reģistrēšanās nav notikusi gana raiti, tāpēc termiņš par vienu mēnesi pagarināts.
Pēc PVD sniegtās informācijas LV portālam 2025. gada 10. februārī PVD reģistrā ir iekļauti 2111 pārtikas piegādes kurjeri.
Kas jāievēro fiziskajai personai, reģistrējoties PVD, kā jāaizpilda pieteikuma veidlapa, kurā ir norādes gan uz uzņēmumu, gan privātpersonu, – atbildes uz LV portāla jautājumiem sniedz PVD Pārtikas uzraudzības plānošanas, analīzes un uzņēmumu atzīšanas daļas vadītāja Ingrida Sproģe.
Pēc pieteikuma saņemšanas PVD pārliecinās, vai personai ir derīga uzturēšanās atļauja, tiesības uz nodarbinātību, kā arī, vai persona ir reģistrējusies Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Norādot adresi, kurā persona ir sasniedzama, ja tā nav deklarētā adrese Latvijas Republikā, personai jāuzrāda pamatojums tiesībām tur atrasties.
Pieteikuma forma sniegta Ministru kabineta (MK) 2010. gada 2. februāra noteikumu Nr. 104 “Pārtikas uzņēmumu atzīšanas un reģistrācijas kārtība” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 104) 1. pielikumā, un tā ir izmantojama/paredzēta pārtikas uzņēmuma atzīšanai vai reģistrācijai (pēc nepieciešamības) jebkurā pārtikas aprites posmā, tai skaitā reģistrējot savu darbību kā kurjeram. Pārtikas apritē var iesaistīties gan juridiskās, gan fiziskās personas. Ja kurjera darbību reģistrē fiziskā persona, tad pieteikumā PVD tai jānorāda savi personas dati.
Personai jānorāda tikai savi dati.
Atbilstoši MK noteikumu Nr. 104 1. pielikumam pieteikumā jānorāda: reģistrācijas numurs, personas kods vai personas identifikācijas numurs. Ārzemnieku ieceļošanas, uzturēšanās u. tml. kārtība noteikta Imigrācijas likumā. Lai saņemtu uzturēšanās atļauju, konkrētajām personām jāvēršas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), kas tās iekļauj savā reģistrā un piešķir kodu.
Kā jau iepriekš minēts, MK noteikumi Nr. 104, tostarp 1. pielikums, attiecināmi uz dažādiem pārtikas apritē iesaistītajiem dalībniekiem. Uz kurjeriem neattiecas prasība par apliecinājuma, kas dod tiesības darboties konkrētajās būvēs, iesniegšanu, jo kurjera darbība nav saistīta ar noteiktu būvi. Līdz ar to minētais apliecinājums personai, reģistrējot kurjera darbību, nav jāiesniedz.
Tās ir personas, kuras ir noslēgušas līgumu ar tiešsaistes platformām par kurjera pakalpojumu sniegšanu.
Tie ir PVD uzņēmumu klasifikatora kodi, kas apzīmē uzņēmuma darbības veidu un ļauj PVD atšķirt vienu uzņēmuma darbības veidu no otra. Kodi kurjeram nav jānorāda, jo pieteikuma veidlapā tie parādās automātiski.
Pārtikas kurjeriem ir pienākums reģistrēties PVD, taču nav informācijas par kurjeriem kā nodokļu maksātājiem.
Salīdzināšanai: lai sniegtu aukles pakalpojumus, MK noteikumi Nr. 404 noteic, ka persona pirms reģistrēšanās Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrā reģistrējas kā individuālais komersants vai saimnieciskās darbības veicējs. Minētais pienākums var nepatikt, tomēr tie ir skaidri spēles noteikumi.
Tiešsaistes platformās publicētajos darba piedāvājumos kļūt par kurjeru norādīts – par nodokļiem kurjers atbild patstāvīgi, turklāt ir nepieciešama pašnodarbinātas personas reģistrācija.
Uz LV portāla jautājumiem, kā izpildīt nodokļu maksāšanas pienākumus, atbildes sniedz Valsts ieņēmumu dienests.
Kurjers pēc noteiktā darba satura var būt gan saimnieciskās darbības veicējs, gan komersanta darbinieks.
Par fiziskās personas saimniecisko darbību uzskatāma jebkura darbība, kas vērsta uz pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību. Fiziskajai personai, ja viņa ir izvēlējusies veikt saimniecisko darbību, pirms tās uzsākšanas tā jāreģistrē VID, norādot saimnieciskās darbības jomu, kurā tā tiks veikta. Saimniecisko darbību var reģistrēt arī Uzņēmumu reģistrā kā individuālo komersantu.
Kurjera darbība, kad persona sniedz individuālus piegādes pakalpojumus par atlīdzību, ir saimnieciskā darbība.
Plašāka informācija par saimniecisko darbību, tās reģistrāciju un iespējamajiem nodokļu nomaksas režīmiem pieejama VID tīmekļvietnes sadaļā “Aktualitātes/Iedzīvotājiem/Saimnieciskās darbības veicēji”.
Nodokļu normatīvie akti nenosaka saimnieciskās darbības veicēju – kurjeru – pienākumu VID reģistrācijas brīdī informēt par to, vai minētā darbība ir saistīta ar esošu platformu vai tā būs individuāla. Tāpat nav jānorāda, vai tiks piegādāts ēdiens vai citas preces un kas būs potenciālie klienti.
Nodokļu samaksai no saimnieciskajā darbībā gūtajiem ienākumiem persona var izvēlēties:
Saimnieciskās darbības ieņēmumu konts ir īpašs norēķinu konts bankā, ar kuru saimnieciskās darbības veicēji mikrouzņēmumu nodokļa režīmā var automatizēt nodokļa samaksu. Saimnieciskās darbības veicējs visus ieņēmumus no saimnieciskās darbības ieskaita attiecīgajā kontā, savukārt banka sadarbībā ar VID tālākās darbības veic automātiski, tas ir, bez saimnieciskās darbības veicēja līdzdalības iesniedz mikrouzņēmumu nodokļa deklarāciju, aprēķina un samaksā nodokli.
Par nodokļu samaksu no saimnieciskās darbības ir atbildīgs saimnieciskās darbības veicējs, deklarējot gūtos ienākumus/ieņēmumus un patstāvīgi veicot nodokļa samaksu atbilstoši izvēlētajam nodokļu režīmam (izņemot, ja izvēlēts saimnieciskās darbības ieņēmumu konta risinājums, par ko minēts iepriekš).
Personai, lai kļūtu par nodokļu maksātāju, kura sniedz pārtikas kurjera pakalpojumu, jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējam un jānorāda nodokļu maksātāja statuss, proti, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs vai pašnodarbināta persona (vispārējais nodokļu maksāšanas režīms).
Arī ārvalstniekiem, tostarp trešo valstu pilsoņiem, lai kļūtu par nodokļu maksātāju, jāreģistrē saimnieciskā darbība, izvēloties atbilstošu nodokļu maksāšanas režīmu.
Pirms reģistrācijas VID trešo valstu pilsoņiem jābūt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē piešķirtam personas kodam, t. i., tiesībām uzturēties Latvijā, deklarētajai adresei. Netiek pieprasīta informācija par darba atļauju.
Ja personai Latvijā nav piešķirts personas kods, tad persona iesniegumu saimnieciskās darbības reģistrācijai var iesniegt klātienē. Identificējot personu klātienē, tiek pieprasīts uzrādīt dokumentu (darba atļauju, vīzu) par tiesībām uzturēties un strādāt Latvijā.
Lielākā daļa trešo valstu pilsoņu iesniedz strukturētus iesniegumus EDS, jo personas kods ir piešķirts. Darba atļauja EDS netiek prasīta.
Latvijas uzņēmumiem, kuri izmanto kurjeru pakalpojumus, ir pienākums līdz 1. februārim iesniegt VID paziņojumu par saimnieciskās darbības veicējam izmaksātajām summām.
Balstoties uz reģistrācijas datiem, nav iespējams atlasīt personas, kuras darbojas kā pārtikas kurjeri. Tāpat nevar atlasīt personas, kas strādā “Bolt Food” un “Wolt” platformā, jo, reģistrējot saimniecisko darbību, nav paredzēts sniegt informāciju par plānoto sadarbības partneri, norāda VID Sabiedrisko attiecību daļas galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja.
Pašreiz VID ir reģistrēti 13 167 nodokļu maksātāji (fiziskās personas – saimnieciskās darbības veicēji), kuru pamatdarbības veids visiem kurjeriem ir “Citas pasta un kurjeru darbības” (NACE kods: 5320).
No minētajām 13 167 personām 7837 ir Latvijas pilsoņi un nepilsoņi vai personas ar Latvijas pagaidu aizsardzību. Pārējie ir citu valstu pilsoņi.
Pērnruden PVD eksperti tikās ar SIA “Bolt Services LV” pārstāvjiem, lai informētu par nepieciešamajiem uzlabojumiem ēdienu piegādes servisā. Tikšanās laikā uzņēmums apliecinājis, ka jau ir veicis un tuvākajā nākotnē plāno veikt vairākus uzlabojumus savā darbībā. Piemēram, tiks nodrošināts, ka piegādes laikā nav iespējama neatļauta piekļuve pārtikai, veiktas izmaiņas higiēnas apmācībās un ieviesta papildu zināšanu pārbaude, kā arī stiprināta kurjeru uzraudzības sistēma un īstenotas kurjeru pārbaudes ēdienu izsniegšanas vietās.
Zemkopības ministrs A. Krauze ticies ar SIA “Wolt Latvija” vadības pārstāvjiem, lai runātu par ēdiena piegādes pakalpojumu kvalitātes uzlabošanu un pasākumiem, kurus uzņēmums īstenojis, lai pārtikas piegādēs uzlabotu higiēnas un pārtikas drošuma prasību ievērošanu.
Reģistrējot tiešsaistes pārtikas piegādes kurjerus, PVD no vairāk nekā 2200 pārbaudīto pretendentu konstatējis 43 personas, kurām zudis uzturēšanās Latvijā tiesiskais statuss un par kurām PVD ir informējis PMLP un Valsts robežsardzes Rīgas pārvaldi, akcentē Zemkopības ministrijas (ZM) Sabiedrisko attiecību nodaļa.
Ja sākotnēji attiecīgajā nozarē strādājošie reģistrācijai pieteicās kūtri, tad, tuvojoties termiņa beigām, dienests saņēma jau ap 150–200 reģistrācijas pieteikumu dienā, un bija izveidojusies rinda. Ņemot vērā tiešsaistes piegāžu platformu lūgumu, PVD kurjeru reģistrēšanās termiņu pagarināja līdz 1. martam. Paredzams, ka līdz šim datumam saņemto pieteikumu reģistrācija turpināsies vismaz līdz marta vidum. Ikvienam, kurš vēlas darboties kā tiešsaistes pārtikas piegādes kurjers, jāreģistrējas PVD. Kurjeriem, kuri nebūs reģistrējušies PVD, tiks liegta piekļuve pasūtījumu veikšanai tālpārdošanas platformās, norāda ZM.