TĒMA: Mājoklis

Vai īres līgumā var iekļaut “izvākšanās maksu”

J
jautā:
02. maijā, 2020
Daina

Labdien! Mana meita parakstījusi līgumu par dzīvokļa īrēšanu, kurā rakstīts, ka izvākšanās dienā īrniekam jāsamaksā saimniekam 79 eiro “izvākšanās maksa”, kas daļēji paredzēta, lai sagatavotu dzīvokli nākamajam īrniekam. Maksai nav nekāda sakara ar drošības naudu/depozītu, tā ir papildu maksa. Neesmu nekad agrāk īres līgumā redzējusi šādu prasību. Vai tā drīkst?

A
atbild:
07. maijā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Lielākoties ar dzīvojamo telpu izīrēšanu saistītus jautājumus regulē likums “Par dzīvojamo telpu īri”. Norādītā likuma 2. pants noteic, ka dzīvojamo telpas īre ir dzīvojamās telpas lietošanas tiesību nodošana citai personai par samaksu. Savukārt 11. pantā norādīti veicamie maksājumi, kas saistīti ar telpu lietošanu, kur faktiski tiek iekļauta īres maksa un ar telpu lietošanu saņemto pakalpojumu apmaksa. Līdz ar to, ja pakalpojums netiek sniegts īrniekam, tad nebūtu pamata arī prasīt šādu samaksu. Bet ir jāņem vērā, kāds īpašums pēc īres līguma termiņa beigām tiek nodots īpašniekam. Ja tas nav sakopts un īpašniekam ir nepieciešams veikt tīrīšanas darbus, kas rada papildus izdevumus, tad īpašniekam ir tiesības pieprasīt radīto zaudējumu atlīdzību.