TĒMA: Mājoklis

Ja namsaimnieks neatklāj durvju kodu

J
jautā:
14. janvārī, 2020
Kaspars

Labdien! Lieta tāda: daudzdzīvokļu namam ārējām durvīm uzstādīta slēdzene ar kodu un čipu. Problēma tā, ka namsaimnieks nevēlas īrniekiem atklāt slēdzenes kodu, ar kuru varētu durvis atvērt, bet liek iegādāties čipus – ja vēlies katram ģimenes loceklim čipu, tad pašam jāmeklē un jātaisa. Runa nav par čipu taisīšanu, problēma ir koda nezināšana, kas rada draudus īrniekiem dažādās situācijās, kad nepieciešama kāda dienesta palīdzība (NMPD, policija utt.). Tāpat arī bijuši gadījumi, ka magnētiskais čips nestrādā un cilvēks paliek aiz durvīm (protams, ir iespēja lēkāt un klauvēt pie pirmā stāva loga, lai kāds ielaistu, bet tas arī nav risinājums). Kā varētu atrisināt šo situāciju? Vai tiešām ir kāds pamats slēpt kodu no īrniekiem, un vai ir kāds pants, uz kuru varētu atsaukties, lai namsaimnieks oficiāli varētu sniegt atbildi par koda neatklāšanu?

A
atbild:
10. februārī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Tomēr ir jācenšas panākt vienošanos ar namsaimnieku par kodu atklāšanu, jo neviens nevar liegt īpašniekam aprīkot savu īpašumu ar kāda noteikta veida atslēgām, arī kodu atslēgām. Likumdošana šo jautājumu neregulē.

Ja ar namsaimnieku neizdodas vienoties, īrnieki varētu lūgt palīdzību šī jautājuma risināšanā pašvaldības īres valdē.