TĒMA: Mājoklis

Apsaimniekotājam jārīkojas saskaņā ar dzīvokļu īpašnieku pieņemto lēmumu

J
jautā:
02. septembrī, 2019
Jānis

Dzīvoju Salaspilī. Dzīvokļu īpašnieku kopība ar lēmumu nolēma uzdot apsaimniekotājam veikt mājas apkārtnes sakopšanas darbus. Anketas veidā notika dzīvokļu īpašnieku balsojums, anketai bija klāt pievienota darbu tāme, veicamie darbi un izpildītājs. Apsaimniekotājam un izpildītājam neizdevās vienoties par abpusēji izdevīgu darbu izpildes līgumu. Apsaimniekotājs bez atkārtota dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma nomainīja darbu izpildītāju un samazināja veicamo darbu apjomu. Lai gan tāmes kopējā summa ir mazāka par sākotnējo, tā sanāk lielāka, ja no sākotnējās summas atņem pozīcijas par nepaveiktajiem darbiem. Vai šāda apsaimniekotāja rīcība ir likumīga, zinot to, ka vairāki dzīvokļu īpašnieki nebūtu piekrituši lēmumam par darbu daļēju veikšanu? Vai apsaimniekotājs ir tiesīgs rēķinā iekļaut samaksu par veiktajiem darbiem, ja nespēj uzrādīt dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu par izmainīto tāmi. Kā tālāk rīkoties dzīvokļu īpašniekiem?

A
atbild:
06. septembrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Apsaimniekotājs drīkst rīkoties saskaņā ar dzīvokļu īpašnieku pieņemto lēmumu. Apsaimniekotājs varēja mainīt darbu izpildītāju, bet ne apstiprinātās tāmes izmaksas. Ieteikums – rakstveidā pieprasīt apsaimniekotājam pamatot savas darbības, t. i., paskaidrot, uz kāda pamata ir grozīta apstiprinātā tāme un likumiskais vai līgumiskais pamatojums tam. Pēc atbildes saņemšanas var izvērtēt, vai apsaimniekotāja rīcība ir bijusi pamatota. Par to atbildes daļu, kuru uzskatāt par nepamatotu, varat rakstīt atbildes pretenziju, savukārt par pamatoto daļu – veikt apmaksu.