E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17812
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Vai var atcelt paternitāti

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
19. augustā, 2019
Olegs

Ko darīt, ja bāriņtiesa nolēma neatcelt manas aizgādības tiesības uz bērnu, kurš nav mans (pēc DNS ekspertīzes)? Iedevu laiku atbildētājai, lai sāktu adopcijas procesu, bet viņa neko nav darījusi. Kā iesniegt prasību rajona tiesai par paternitātes atcelšanu un uzturlīdzekļu izmaksas apturēšanu?

A
atbild:
03. septembrī, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Lai atbildētu uz jautājumu, kā anulēt ierakstu par tēvu dzimšanas reģistrā, vispirms ir svarīgi zināt, uz kāda pamata ir noteikta paternitāte bērniem. Šim faktam ir būtiska nozīme, jo likumā noteiktie paternitātes apstrīdēšanas nosacījumi atšķiras, ja bērns piedzimis, mātei esot laulībā, un paternitāte noteikta automātiski pēc paternitātes pieņēmuma (tādā gadījumā tā ir prasība tiesā par paternitātes pieņēmuma apstrīdēšanu) vai ja bērns piedzimis ārpus laulības un paternitāte ir atzīta brīvprātīgi, vecākiem iesniedzot kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā (tādā gadījumā tā ir prasība par paternitātes atzīšanas apstrīdēšanu).

Par katru no šiem gadījumiem LV portālā ir pieejami izvērsti skaidrojumi gan par likumā noteikto, gan par tiesu praksi:

Ja likumā noteiktais divu gadu termiņš, kopš nāca klajā fakti, kas apliecina, ka bērns nav cēlies no dzimšanas apliecībā ierakstītās personas, nav beidzies, tiesā ir jāiesniedz attiecīgs rakstveida prasības pieteikums. Civilprocesa likuma 128. pantā ir uzskaitīts, kāda informācija obligāti ietverama prasības pieteikumā. Par pieteikuma iesniegšanu tiesā maksājama valsts nodeva 70 eiro apmērā (Civilprocesa likuma 34. panta pirmās daļas 4. punkts).

Jāņem vērā, ka tiesa var izlemt tikai to prasījumu, kas norādīts pieteikumā, un tikai uz tā pamata, kas norādīts prasības pieteikumā. Tāpat tiesa pēc savas iniciatīvas nekādus pierādījumus nevāc, bet izspriež lietu uz lietas dalībnieku iesniegto pierādījumu pamata, kas jāizklāsta un jāpievieno prasības pieteikumam. Piemēram, lai apstrīdētu paternitāti, noteikti jāsarūpē pierādījumi, kas apliecina to, ka bērns nevar būt cēlies no prasītāja un nav pagājis likumā noteiktais termiņš, kādā iespējams apstrīdēt paternitāti.

Pareizākā rīcība būtu nekavējoties konsultēties ar advokātu, kas specializējies ģimenes tiesībās. Profesionāli sagatavots prasības pieteikums un argumentācija var izšķirt lietas izskatīšanas gaitu un iznākumu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 225 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas