Sveiki! Vai pareizi saprotu: ja bērns dzimis laulībā un bērna tēvs līdz nāves brīdim IR zinājis par bērnu, bet ne tā bioloģisko izcelsmi, tad paternitāti nav iespējams apstrīdēt? Arī pieņemot, ka persona bērnu atzinusi par savu maldības, viltus vai spaidu rezultātā?
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva. |
Saskaņā ar Civillikuma 146. pantu, ja bērns dzimis laulībā, paternitāte tiek pieņemta automātiski. Savukārt Civillikuma 149. pants paredz, ka tēvs paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt divu gadu laikā no brīža, kad viņš uzzināja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti.
Zvērināta advokāte un sertificēta mediatore Marta Urbāne norāda, ka pēc tēva nāves paternitātes apstrīdēšana nav iespējama, jo Civillikums neparedz tiesības mantiniekiem vai citām personām to darīt. Maldība, viltus vai spaidi būtu pamats apstrīdēšanai tikai tēva dzīves laikā. Jāņem vērā, ka pilngadīgs bērns var apstrīdēt paternitāti tiesā divu gadu laikā no brīža, kad uzzinājis apstākļus, kas to izslēdz, bet, ja to uzzinājis pirms pilngadības, – divu gadu laikā pēc tās sasniegšanas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!