E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36681
Lasīšanai: 7 minūtes

Sociālais dienests sniedz palīdzību iedzīvotājiem ar maziem ienākumiem, novērtējot viņu materiālo situāciju

J
jautā:
01. jūlijā, 2025
Kristiāns

Es dzīvoju Daugavpilī un esmu pilntiesīgs saņemt trūcīgās mājsaimniecības statusu (TMS), bet sociālais dienests ir pārliecināts, ka es slēpju kaut kādus ienākumus (kurus es nesaņemu un kuru man nav), tādējādi ir ārkārtīgi sarežģīti nokārtot šo formalitāti. Sociālais dienests vienkārši negrib man palīdzēt. Es ar lielām grūtībām pagājušoreiz to nokārtoju, un tas prasīja 10 mēnešus, kamēr izdevās apliecināt, ka mani mēneša ienākumi ir invalīda pensija 273 eiro un citu ienākumu man nav (man ir 34 gadi, un esmu ilgstošais bezdarbnieks, citiem vārdiem sakot, patērētājs). Kad beidzās TMS termiņš, es biju spiests kādu laiku samierināties ar situāciju, bet, kad invaliditātes statusam tuvojās beigu termiņš (es atteicos pagarināt invaliditāti pārliecinošu argumentu dēļ), man sāka aktualizēties jautājums par savu nākotni un to, kā es samaksāšu rēķinus (man ir hroniska nespēja norēķināties par pārtiku). Šobrīd 100% pārtieku no labdarības organizāciju labvēlības. Taču, sākot ar augustu, mani ienākumi būs vienādi ar nulli, un TMS ir kritiski svarīgs, lai dabūtu GMI (166 eiro mēnesī, lai samaksātu rēķinus). NVA neko labu man nesola, saka, ka mani gaida grūti laiki un man būs jābūt stipram. Tāpat es ļoti daudz slimoju (zāles maksā 80 eiro mēnesī, un tās nav kompensējamo zāļu sarakstā). Jūlijā es saņemšu pēdējo invalīda pensiju 117 eiro, un tālāk nu vairs neko. Svarīgi ir tas, ka rēķinu kopsumma ir 160 eiro mēnesī un nevienu no tiem pašvaldība nevar finansēt. Mani vecāki ir atkarīgi no paškomforta, kā arī ļoti daudz lieto alkoholu, tāpēc 2022. gadā pieņēmu drosmīgu lēmumu  saraut visas saiknes ar māti un tēvu , un tas izdevās. Esmu zaudējis darbspējas uz ļoti ilgu laiku, un tikmēr iespējas atrast darbu, šķiet, ir vienādas ar nulli, tādējādi esmu kļuvis uzturams un finansējams, par ko pēdējā laikā arī bāriņtiesa saņem no manis trauksmes e-pastus un citas sūdzības. Arī sociālais dienests mēģināja mani notiesāt par izšķērdību, caur civilprocesu pilnībā atņemot man rīcībspēju uz jebkādām paraksttiesībām, kā arī naudas izmantošanu kā tādu, bet tas līdz galam vēl nav izdevies, jo tiesa ir sapratusi, ka pierādījumi 84 dokumenti ir pilnībā safabricēti. Ar sociālo dienestu ir konflikts, viņi pārmērīgi daudz apstrādā personas datus, nesamērīgi maz dokumentu man izsniedz uz rokām un arī regulāri prasa kukuļus, par ko regulāri sūdzos gan KNAB gan policijai (daudzi ir tikuši atlaisti no darba, bet korupcija palikusi tāda pati, kāda bija). Es mēģināju ierakstīt telefonsarunas, lai tās nodotu policijai, bet nekādus audio pierādījumus tā arī nedabūju, tā vietā visai bieži pārtrūka sarunas pirms laika. Es slimoju fibromialģiju un autismu. Nobeigumā piebildīšu, ka esmu politiskais aktīvists un risinu dažādus sabiedriski nozīmīgus jautājumus, dēļ esmu divas reizes piedzīvojis politisko atriebību. 

A
atbild:
02. jūlijā, 2025
Lidija Dārziņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Pašvaldība sniedz sociālo palīdzību iedzīvotājiem ar maziem ienākumiem: novērtējot cilvēka materiālo situāciju, tā piešķir trūcīgā vai maznodrošinātā statusu. 

Sociālais dienests trūcīgā statusu šogad piešķir cilvēkam, kuram ienākumi ir mazāki par 377 eiro mēnesī.  

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu sliekšņa maksimālais apmērs pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā ir 604 eiro, pārējām personām mājsaimniecībā – 423 eiro. 

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni nosaka pašvaldības savos saistošajos noteikumos. 

Mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanas, trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības statusa noteikšanas kārtību nosaka Ministru kabineta 2020. gada 17. decembra noteikumi Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu”. 

Garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsts – 166 eiro – ir materiāls atbalsts minimālo ikdienas izdevumu apmaksai. To piešķir cilvēkiem, kuriem nav ienākumu vai tie ir ļoti mazi. 

Pēc ienākumu izvērtēšanas pašvaldība var piešķirt mājokļa pabalstu – materiālo atbalstu ar mājokļa lietošanu saistīto izdevumu segšanai. 

Trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības (personas) statuss dod tiesības saņemt ne tikai pašvaldības noteiktos sociālās palīdzības pabalstus, bet arī valsts noteiktus atvieglojumus. 

Pašvaldība piešķir nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu nodokļa maksātājiem, kuriem tā ir piešķīrusi trūcīgas vai maznodrošinātas personas vai ģimenes statusu, – trūcīgām personām 90% apmērā un maznodrošinātām personām līdz 90% no aprēķinātās nekustamā īpašuma nodokļa summas par to periodu, kurā nodokļa maksātājs atbilst trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusam. 

Trūcīga vai maznodrošināta mājsaimniecība (persona) var saņemt 20 eiro atlaidi mēnesī maksājumam par elektrību. 

Trūcīgas personas ir atbrīvotas no pacienta līdzmaksājuma.  

Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEAK) invaliditātes ekspertīzē var noteikt invaliditāti uz mūžu personām vecumā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, ja konstatēti Ministru kabineta noteikumu Nr. 805 “Noteikumi par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību” 7. pielikumā minētie anatomiskie defekti vai veselības traucējumi, ir stabili un neatgriezeniski funkcionēšanas ierobežojumi, kuru dēļ invaliditāte ir bijusi nepārtraukti noteikta ne mazāk kā piecus gadus, vai komisijai ir pamats uzskatīt, ka invaliditāte varētu tikt nepārtraukti noteikta vairāk nekā uz pieciem gadiem. 

Informāciju par invaliditātes ekspertīzes kārtību var iegūt Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas tīmekļvietnē. Ar komisiju var sazināties, zvanot uz tālruni 29632807; 67614885 vai rakstot uz e-pasta adresi konsultacijas@vdeavk.gov.lv. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 66 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas