SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Lidija Dārziņa
LV portāls
27. decembrī, 2024
Lasīšanai: 11 minūtes
1
37
1
37

GMI un sociālie pabalsti no 1. janvāra būs lielāki

2025. gada 1. janvārī pieaugs ienākumu mediāna, no kuras nosaka garantētā minimālā ienākuma (GMI) un citus pašvaldības un valsts sociālos pabalstus. Turpmāk zemākais minimālo ienākumu slieksnis ir mainīts no 20% līdz 22% no mediānas. Līdz ar to ievērojami paaugstināsies vismazākie minimālie pabalsti.

īsumā
  • No 2025. gada valstī zemākais minimālo ienākumu slieksnis noteikts 22% apmērā no ienākumu mediānas (iepriekš – 20%).
  • Procentuālais apmērs palielināts pēc Satversmes tiesas sprieduma, kurā pašreizējais minimālo ienākumu zemākais līmenis sociālās palīdzības sniegšanai atzīts par neatbilstošu.
  • Pieaugs vismazāko ienākumu saņēmējiem noteiktais sociālais atbalsts – garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsts un mājokļa pabalsts, ko maksā pašvaldības, kā arī valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts.
  • Ienākumu mediānas palielināšanās ietekmē arī citu atbalsta veidu apmēru, kas paredzēti noteiktām iedzīvotāju grupām.
  • Minimālo ienākumu sliekšņus vienlaikus pārskata katru gadu 1. janvārī, ņemot vērā aktuālo ienākumu mediānu.

ĪSCEĻŠ

Atvietojuma procentu palielināšana minimālo ienākumu līmenim noteikta likumu grozījumos, kas stāsies spēkā 2025. gada 1. janvārī.

Tie ir:

Likumā “Par sociālo drošību” no 1. janvāra paredzēts, ka minimālo ienākumu slieksnis nav zemāks par 22% no Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) tīmekļvietnē publicētās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī.

Procentuālā izteiksmē atvietojuma līmenis no mediānas ir palielināts tikai zemākajiem pabalstiem. Tas saistīts ar Satversmes tiesas 2023. gada 5. oktobra spriedumu lietā Nr. 2022-34-01, kurā līdzšinējie 20% no mediānas tika vērtēti kā pārāk zems atvietojums. Tāpēc turpmāk tas būs 22%.

Tāpat kā līdz šim pabalstu apmēru noteiks procentos no ienākumu mediānas.

Plašāk par tēmu >>

 

Ienākumu mediāna 2025. gadam – 754,74 eiro

Minimālo ienākumu sliekšņi un to apmēri sociālās drošības sistēmā ir diferencēti – no 22% līdz 80% no ienākumu mediānas.

Minimālo ienākumu sliekšņus vienlaikus pārskata katru gadu 1. janvārī, ņemot vērā aktuālo ienākumu mediānu.

Ja ienākumu mediāna nemainās vai samazinās, minimālo ienākumu sliekšņi paliek iepriekš noteiktajā apmērā.

Ja ienākumu mediāna ir paaugstinājusies, arī minimālo ienākumu sliekšņi automātiski kļūst lielāki.

2025. gadā minimālo ienākumu līmeni rēķinās no 2022. gada mediānas 754,74 eiro (2024. gadā tika izmantota mediāna 685,78 eiro).

Garantētais minimālais ienākums 2025. gadā

Pašvaldības, lai sniegtu sociālo palīdzību, mājsaimniecībai nosaka garantēto minimālo ienākumu (GMI) pirmajai personai mājsaimniecībā, bet pārējām personām mājsaimniecībā tam piemēro koeficientu 0,7.

Tā kā atvietojums turpmāk ir 22% no ienākumu mediānas, GMI 2025. gadā būs 166 eiro (2024. gadā – 137 eiro).

Pārējām personām mājsaimniecībā GMI būs 116 eiro (2024. gadā – 96 eiro).

Trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis

Trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksni nosaka 50% apmērā no ienākumu mediānas.

2025. gadā trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā būs 377 eiro (2024. gadā – 343 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā – 264 eiro (2024. gadā – 240 eiro).

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni katra pašvaldība ir tiesīga noteikt ne augstāku par 80% no ienākumu mediānas, bet ne zemāku par trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksni.

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu sliekšņa maksimālais apmērs pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā var būt 604 eiro (2024. gadā – 549 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā – 423 eiro (2024. gadā – 384 eiro).

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu minimālo slieksni nosaka katra pašvaldība saistošajos noteikumos, un tas dažādās pašvaldībās atšķiras. Likumā paredzēts tikai maksimālais un minimālais maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis.

Pašvaldību informācija liecina, ka, piemēram, Rīgas valstspilsētā 2025. gadā maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis noteikts līdz 604 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 423 eiro pārējām personām mājsaimniecībā, savukārt Aizkraukles novadā tas būs attiecīgi 453 un 317 eiro.

Mājokļa pabalstam 2025. gadā mazāki koeficienti

GMI līmenis tiek izmantots mājokļa pabalsta aprēķina formulā.

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 35. pantā noteikts: mājokļa pabalstu aprēķina kā starpību starp GMI sliekšņu summu mājsaimniecībai, kas reizināta ar likumā paredzēto koeficientu, un normatīvajos aktos noteiktajiem izdevumiem par mājokli un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem.1

2025. gadā ir samazināti koeficienti, kurus piemēro konkrētai mājsaimniecībai, aprēķinot mājokļa pabalstu:

  • atsevišķi dzīvojošai pensijas vecuma personai vai atsevišķi dzīvojošai personai ar invaliditāti GMI sliekšņa summai piemērojamais koeficients samazināts no 2,5 līdz 2,1;
  • mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti, un mājsaimniecībai, kurā ir pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti un bērni, koeficients samazināts no 2 līdz 1,7;
  • pārējām mājsaimniecībām koeficients samazināts no 1,5 līdz 1,3.

Koeficienti, ar ko reizina GMI slieksni mājokļa pabalsta aprēķinā, palielina GMI slieksni jeb summu, kurai jāpaliek mājsaimniecības rīcībā pēc rēķinu par komunālajiem pakalpojumiem nomaksas citu vajadzību nodrošināšanai.

Piemērs mājokļa pabalsta aprēķinam 2024. un 2025. gadā

Piemērs (2025. gadā): mājsaimniecībā dzīvo divi pensionāri. Kopējie ienākumi ir 500 eiro. Mājsaimniecības GMI slieksnis ir 282 eiro (166 + 116). GMI sliekšņu summa mājokļa pabalstam (piemērojams koeficients 1,7) = 479,40 eiro (282 eiro x 2). Izdevumi par dzīvokļa īri un rēķiniem par komunālajiem pakalpojumiem ir 280 eiro. Mājokļa pabalsts: 479,40 eiro + 280 eiro - 500 eiro = 259,40 eiro.

Salīdzināšanai piemērs (2024. g.): mājsaimniecībā dzīvo divi pensionāri. Kopējie ienākumi ir 500 eiro. Mājsaimniecības GMI slieksnis ir 233 eiro (137 + 96). GMI sliekšņu summa mājokļa pabalstam (piemēroja koeficientu 2) = 466 eiro (233 eiro x 2). Izdevumi par dzīvokļa īri un rēķiniem par komunālajiem pakalpojumiem ir 280 eiro. Mājokļa pabalsts: 466 eiro + 280 eiro - 500 eiro = 246 eiro.

Kā Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Veselības un sociālo jautājumu komitejas sēdē paskaidroja Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa, mājokļa pabalsta aprēķinā izmantotie koeficienti ir samazināti, ņemot vērā pašvaldību bažas [par izdevumu no pašvaldību budžetiem straujo pieaugumu].

Tomēr, kaut arī koeficienti tiek samazināti, reālā summa, kādai jāpaliek cilvēka rīcībā pēc mājokļa izdevumu apmaksas, nevienā gadījumā nav mazāka par to, kāda tā ir šobrīd, proti, visos gadījumos tā būs nedaudz lielāka, uzsvēra E. Celmiņa.

Atvietojuma līmenis procentos no ienākumu mediānas citiem valsts pabalstiem 2025. gadā

Minimālo ienākumu slieksnis līdz 22% no mediānas paaugstināts arī valsts pabalstiem, kam līdz šim tas bija noteikts 20% apmērā.

Tas palielinās valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu (VSNP), kuru nosaka procentuālā apmērā no ienākumu mediānas.

Citi minimālo ienākumu veidi, kuri ir noteikti augstākā apmērā (lielāki procenti no mediānas), netiek mainīti, norādīts likuma “Par sociālo drošību” grozījumu anotācijā.

Atvietojuma procents citiem sociālā atbalsta veidiem:

  • 25% no minimālo ienākumu mediānas

Izmanto, nosakot valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu personām ar invaliditāti; valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu apgādnieka zaudējuma gadījumā bērniem līdz septiņu gadu vecumam; minimālās vecuma pensijas aprēķina bāzi pensijas vecuma personām; minimālo invaliditātes pensiju personām ar invaliditāti vispārējā gadījumā; minimālo pensiju apgādnieka zaudējuma gadījumā bērniem līdz septiņu gadu vecumam.

  • 30% no minimālo ienākumu mediānas

Izmanto, nosakot valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu apgādnieka zaudējuma gadījumā bērniem pēc septiņu gadu vecuma sasniegšanas; minimālās vecuma pensijas aprēķina bāzi personām ar invaliditāti kopš bērnības; minimālo invaliditātes pensiju personām ar invaliditāti kopš bērnības; minimālo pensiju apgādnieka zaudējuma gadījumā bērniem pēc septiņu gadu vecuma sasniegšanas; pabalstu ikmēneša izdevumiem pilngadību sasniegušam bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam pēc ārpusģimenes aprūpes, kuram ir invaliditāte kopš bērnības.

  • 40% no minimālo ienākumu mediānas

Izmanto, nosakot vienreizēju pabalstu patstāvīgas dzīves uzsākšanai pilngadību sasniegušam bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam pēc ārpusģimenes aprūpes.

  • 50% no minimālo ienākumu mediānas

Izmanto, nosakot trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksni.

  • 60% no minimālo ienākumu mediānas

Izmanto, nosakot vienreizēju pabalstu patstāvīgas dzīves uzsākšanai pilngadību sasniegušam bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam pēc ārpusģimenes aprūpes, kuram ir invaliditāte kopš bērnības.

  • 80% no minimālo ienākumu mediānas

Izmanto, nosakot maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni.

Vairāk par valsts minimālajām pensijām un pabalstiem LV portāla skaidrojumā >>

1 GMI pabalsta aprēķināšanas, piešķiršanas un izmaksas kārtība, trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības statusa piešķiršanas kārtība, kā arī mājokļa pabalsta aprēķināšanas, piešķiršanas un izmaksas kārtība un izdevumu normas mājokļa pabalsta aprēķināšanai ir noteiktas Ministru kabineta noteikumos Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu”.

Labs saturs
37
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI