Vai pašvaldībai ir jānodrošina patversme cilvēkam, kas paliek uz ielas, jo, saņemot minimālo algu, ir lieli parādi un nespēj samaksāt par dzīvokli? Vai pašvaldība var atteikt patversmi? Citus pakalpojumus (trūcīgā statusu) kādreiz parādniekiem atteica.
Patversme paredzēta īslaicīgai izmitināšanai pilngadīgām personām bez noteiktas dzīvesvietas un krīzes situācijā nonākušiem cilvēkiem.
Patversmes pakalpojums noteikts Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā.
Patversme nav pastāvīgs īres mājoklis. Saskaņā ar likumā paredzēto patversme personām nodrošina īslaicīgas uzturēšanās iespējas, uzturu, personisko higiēnu un sociālā darba speciālistu pakalpojumus.
Ja nepieciešams, personu, kura ir bez mājokļa, ar naktspatversmi vai patversmi, informāciju un konsultācijām, kā arī vienreizēju materiālo palīdzību nodrošina pašvaldība, kuras teritorijā konkrētā persona atrodas.
Piešķiršanu detalizētāk nosaka katra pašvaldība saistošajos noteikumos. Tāpēc tas, vai tiks piešķirta vieta patversmē, jānoskaidro sociālajā dienestā. Sociālais darbinieks izvērtē cilvēka individuālās vajadzības, arī ienākumus. Par patversmi ir jāmaksā, tātad var būt nepieciešams līdzmaksājums.
Jāpiebilst, ka Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums paredz tiesības saņemt mājokļa pabalstu. To piešķir, izvērtējot personas ienākumus un izdevumus par mājokli. Interesējoties par patversmi, sociālajā dienestā jāuzzina arī par iespējām saņemt mājokļa pabalstu.
Kas attiecas uz parādiem, to piedziņā no ienākumiem tiek saglabāta puse minimālās algas – 2025. gadā tie ir 370 eiro.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!