Ja īpašumu šķērso elektrības kabelis

J
jautā:
01. martā, 2019
Aldis

03.11.2000. par samaksu tika privatizēti zemes gabali dārzkopības sabiedrībā “Celtnieks”. Man 0,0715 ha, kaimiņam 0,0661 ha. 03.02.2016. kaimiņa zemes gabals pārgāja manā īpašumā. Sākot saimniecisko darbību, atklājās, ka šo zemes gabalu šķērso “Latvenergo” jeb tagad “Sadales tīklu” 0,4 kV pazemes elektrības kabelis, kurš iet uz vienu privātmāju. Tas ticis ierīkots ap 05.04.2004. bez iepriekšējā īpašnieka ziņas un paraksta. Parakstījis ir bijušais dārzkopības priekšsēdētājs. Cik tas ir likumīgi, un kā varētu no šī kabeļa atbrīvot manu zemes īpašumu?

A
atbild:
11. martā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Saskaņā ar Enerģētikas likuma (redakcijā, kas bija spēkā elektrotīkla izbūves laikā) 19. panta pirmo daļu un 24. panta pirmo daļu jaunu energoapgādes uzņēmumu objektu ierīkošanai energoapgādes uzņēmumam ir tiesības izmantot jebkuru zemi par vienreizēju samaksu tās īpašniekam, atlīdzinot tos zaudējumus, kas tieši saistīti ar objektu ierīkošanu. Šobrīd elektrokabeļa pārvietošana pamatā ir iespējama, bet tas veicams, vienojoties ar AS “Latvenergo”. Par tīkla ierīkošanas likumību 2004. gadā, balstoties uz sniegto informāciju, šobrīd ir grūti spriest. Tomēr gadījumā, ja AS “Latvenergo” rīcībā nebūs attiecīgu dokumentu par minētās infrastruktūras izbūvi, tostarp par īpašniekam atlīdzinātajiem zaudējumiem, tas varētu radīt nevēlamas sekas elektrotīkla īpašniekam.