Kā pārdot īpašumu, kuram nostiprināta ķīla uztura vērtībā

J
jautā:
16. jūnijā, 2018
ALMA

Es, meita, gribu pārdot nekustamo īpašumu, kuram ir nostiprināta ķīla uztura vērtībā. Šis nekustamais īpašums – lauksaimniecības zeme – 2008. gadā ir atdalīts no īpašuma, uz kura ķīla nostiprināta 2001. gadā. Uztura ņēmējam – mātei – dzīvesvietas adrese paliek nemainīga – īpašumā, uz kura ķīla savulaik nostiprināta. Problēma, ka no 2017. gada aprīļa viņa (māte) ir 1. grupas invalīde vecuma dēļ, viņa ir guļoša un neko nesaprot aiz vecuma plānprātības, es viņu kopju, arī es, meita, šeit dzīvoju, un abas šeit esam pierakstītas, ko man darīt, kā rīkoties?

A
atbild:
16. jūlijā, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Šādā situācijā, kad personai ir garīga rakstura veselības traucējumi, nepieciešams tiesas ceļā nodibināt aizgādnību saskaņā ar Civillikuma 355.–364.1 pantu un Civilprocesa likuma 264.–269. pantu. Savukārt konkrētu aizgādni uz tiesas sprieduma pamata iecels attiecīgā bāriņtiesa. Pieteikums tiesā iesniedzams pēc šīs personas deklarētās dzīvesvietas. Ja nepieciešams, tiesa lems arī par ekspertīzes noteikšanu. Ja tiesa pieteikumu atzīs par pamatotu, pieteicējam tiesas izdevumi nebūs jāmaksā, jo tos uzņemas valsts. Turklāt jāņem vērā, ka tiesa, nosakot rīcībspējas ierobežojuma apjomu, vadīsies pēc tiem apstākļiem, par kuriem iesniegti konkrēti pierādījumi, un tikai pēc lietas dalībnieka lūguma vērtēs, vai rīcībspēja ierobežojama arī rīcībai ar nekustamo īpašumu, it īpaši nekustamā īpašuma atsavināšanas gadījumā.