E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32447
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis

Vai liftu var izbūvēt tikai vienā kāpņu telpā

J
jautā:
18. aprīlī, 2024
Kristiāna

Labdien! Cik dzīvokļu īpašnieku piekrišana (procentuāli) nepieciešama, ja kāpņu telpā ir plānota lifta izbūve? Ēkā kopā ir divas kāpņu telpas, lifta izbūve paredzēta vienā no tām. Vai nepieciešama arī otras kāpņu telpas dzīvokļu īpašnieku piekrišana? Būvniecības izmaksas segs tikai īpašnieki, kas dzīvo kāpņu telpā, kurā būvēs liftu. 

A
atbild:
24. aprīlī, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Gundars Lācis, zvērināts advokāts

Ja daudzdzīvokļu māja ir sadalīta dzīvokļu īpašumos, tad parastā gadījumā mājas kāpņu telpas, bēniņi un pagraba telpas ir visu dzīvokļu īpašnieku kopīpašums. Šajā gadījumā ir jāņem vērā Civillikuma 1068. pants: “Rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu, kā visumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās, drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu; bet, ja kāds no viņiem rīkojas atsevišķi, tad šī rīcība ne vien nav spēkā, bet arī uzliek pēdējam pienākumu atlīdzināt pārējiem zaudējumus, kas viņiem ar to nodarīti. 

Neviens atsevišķs kopīpašnieks nevar bez visu pārējo piekrišanas ne apgrūtināt kopīpašuma priekšmetu ar lietu tiesībām, ne atsavināt to visā tā sastāvā vai pa daļām, ne arī kaut kādi to pārgrozīt. Tādēļ katram kopīpašniekam ir tiesība protestēt pret tādu viena vai visu pārējo kopīpašnieku rīcību, un šo tiesību viņam nevar atņemt ar balsu vairākumu. 

Izņēmums no šiem noteikumiem pielaižams tajā gadījumā, kad kāds no kopīpašniekiem izdara kopīpašuma priekšmetā tādas pārgrozības, ko prasījusi nepieciešama vajadzība, piem., nepieciešamu ēkas izlabojumu. Tad viņam ir tiesība prasīt no pārējiem kopīpašniekiem, lai tie samērīgi atlīdzina viņa izdoto summu līdz ar procentiem.” 

Tātad, lai pieņemtu lēmumu par lifta izbūvi vienā kāpņutelpā, ir jāsaņem piekrišana vismaz no 51% kopīpašnieku. Šajā balsojumā vēlams arī norādīt, ka abu kāpņutelpu kopīpašnieki neiebilst pret to, ka kāpņu telpās tiek izbūvēti lifti, un ka par lifta iebūvēšanu savā kāpņu telpā maksā tie dzīvokļu īpašnieki, kuru dzīvoklis atrodas šajā kāpņu telpā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 36 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas