E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 12863
Lasīšanai: 6 minūtes
4
4

Papildatvaļinājuma izmantošanas nosacījumi

J
jautā:
27. septembrī, 2017
Una

Labdien! No 16.08.2017. spēkā ir stājušies Darba likuma 151. panta grozījumi (4. un 5. daļa), kas paredz, ka papildatvaļinājums tiek piešķirts par kārtējo gadu un izmantojams līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātam atvaļinājumam. Kāds ir skaidrojums frāzei “līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātam atvaļinājumam”? Vai šāds formulējums nozīmē, ka papildatvaļinājuma dienas uzkrājas 1 gadu? Darbinieks darba attiecības uzsācis 01.12.2016., darbinieka aprūpē ir 1 bērns vecumā līdz 14 gadiem – par katru darba gadu viņam pienākas 1 papildatvaļinājuma diena (šeit minētais attiecas uz visām turpmāk aprakstītajām situācijām un jautājumiem): 1. situācija: Kā ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu darbinieks izmanto 2 nedēļas 2017. gada jūnijā un pa 1 nedēļai 2017. gada septembrī un 2018. gada februārī (kad ir jau nākamais darba gads, bet iepriekšējā perioda ikgadējais atvaļinājums). Vai 2018. gada februārī darbinieks var izmantot jau 2 papildatvaļinājuma dienas (par iepriekšējo un esošo darba gadu)? 2. situācija: Darbinieks plāno 2018. gada jūnijā iet 1 mēnesi ilgā atvaļinājumā (par periodu 01.12.2017.–30.11.2018.), taču saslimst un nav darbā 2 mēnešus, pieprasot atvaļinājumu atcelt. Tā kā darbinieks bijis prom 2 mēnešus, tad atvaļinājumu pats izvēlas attiecīgā darba gadā vairāk neizmantot, pārceļot to uz nākamo darba gadu. Papildatvaļinājuma dienas vispār nav izmantojis ne pirmajā darba gadā, ne otrajā (darbnespējas dēļ). 2019. gada februārī darbinieks iet ikgadējā apmaksātā atvaļinājumā. Cik papildatvaļinājuma dienas viņš var izmantot 2019. gada februārī? 3. situācija: Darbinieks 2018. gada 15. martā pārtrauc darba attiecības. Darba attiecību periodā papildatvaļinājumu nav izmantojis. Par cik papildatvaļinājuma dienām darba attiecību pārtraukšanas brīdī ir jāaprēķina neizmantotā papildatvaļinājuma kompensācija? Vai aprēķinā ir jāievēro proporcionalitātes princips, kā tiek darīts, aprēķinot neizmantotā ikgadējā atvaļinājuma kompensāciju? 4. situācija: Vai darbinieka pienākums ir ziņot darba devējam par aprūpē esošiem bērniem, lai darba devējs varētu sekmīgi plānot atvaļinājuma grafiku? Ja darbinieks nav ziņojis darba devējam par aprūpē esošiem bērniem (un attiecīgi nav pieprasījis papildatvaļinājumu), vai viņam ir tiesības pieprasīt papildatvaļinājuma dienas (vai kompensāciju par neizmantotām papildatvaļinājuma dienām darba attiecību pārtraukšanas gadījumā) par iepriekšējiem periodiem? Paldies par skaidrojumu!

A
atbild:
01. novembrī, 2017
Valsts darba inspekcija
Mārīte Noriņa, Darba tiesību nodaļas vadītāja

Grozījumi Darba likumā, saskaņā ar kuriem tika papildināta Darba likuma 151. panta 1. daļa ar trešo punktu, proti, ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu piešķir darbiniekiem, kuru aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem, – ne mazāk par vienu darba dienu, stājās spēkā tikai ar 2015. gada 1. janvāri.

Darba likuma 151. panta ceturtā daļa nosaka, ka ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par kārtējo gadu piešķir un izmanto līdz nākamā gada ikgadējam atvaļinājumam. Vienlaikus jāņem vērā, ka šis noteikums piemērojams tiem ikgadējiem apmaksātiem papildatvaļinājumiem, kas piešķirti pēc likuma grozījumu spēkā stāšanās (no 16.08.2017.). Piemēram, ja darbiniekam objektīvu iemeslu dēļ nav bijis iespējams izmantot ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par iepriekšējo darba gadu, tad darbinieks arī pēc 2017. gada 16. augusta, kad stājās spēkā Darba likuma grozījumi, ir tiesīgs prasīt papildatvaļinājuma piešķiršanu par iepriekšējiem diviem individuālajiem atvaļinājuma periodiem darba tiesisko attiecību pastāvēšanas laikā.

Minētais izriet no Darba likuma 31. panta pirmajā daļā noteiktā noilguma termiņa, proti, ka visi prasījumi, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, noilgst divu gadu laikā, ja likumā nav noteikts īsāks termiņš. Piemērojot šo normu, būtu jāņem vērā Civillikuma noteikumi, kas regulē noilguma pārtraukumu.

Savukārt tie atvaļinājumi, tiesības uz kuriem radušās pēc 2017. gada 16. augusta Darba likuma grozījumiem, neuzkrājas. Piemēram, gadījumā, ja darbinieks nebūs izmantojis savas tiesības uz papildatvaļinājumu 2017. un 2018. gadā, 2019. gadā darbinieks, kurš būs izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu par individuālo darba gadu, nevarēs izmantot papildatvaļinājumu par iepriekšējiem individuālajiem darba gadiem.

Termiņš papildatvaļinājuma izmantošanai nav saistīts ar kalendāro gadu vai dienu, kad darbinieks darba devējam lūdza piešķirt papildatvaļinājumu. Tiesības uz ikgadējo, kā arī papildatvaļinājumu rodas darbinieka individuālā darba gada sākumā, proti, tā gada, par kuru atvaļinājums piešķirams.

Darbiniekam ir tiesības, iesniedzot iesniegumu par papildatvaļinājuma par bērnu piešķiršanu un uzrādot attiecīgu dokumentu – bērna vai bērnu dzimšanas apliecību/-as, prasīt papildatvaļinājuma piešķiršanu tam izdevīgā laikā. Līdz ar to darba devējs darbinieka papildatvaļinājumus nav tiesīgs iepriekš plānot. Pēc vispārīgā principa darbiniekam ikgadējais papildatvaļinājums būtu jāpieprasa, tomēr, ņemot vērā  Civillikumā noteikto principu, ka tiesības ir izmantojamas labā ticībā, arī darba devējam būtu jāatgādina darbiniekam par viņam paredzētajām tiesībām saņemt papildatvaļinājumu.

Lai nodrošinātu darbiniekam iespēju saņemt normatīvajos aktos paredzētās garantijas, darba devējam ir iespēja darba kārtības noteikumos ietvert gan  ikgadējā atvaļinājuma, gan papildatvaļinājuma izmantošanas nosacījumus, tādējādi darot zināmas darbiniekam viņa tiesības. Ja darba devējs nav informēts, ka ir radušies apstākļi, kas dod darbiniekam tiesības prasīt ikgadējo papildatvaļinājumu, piemēram, piedzimis bērns vai bērns ir ieguvis invaliditāti, iniciatīvai būtu jānāk no darbinieka, paziņojot par bērnu skaitu vai vecumu, vai invaliditāti.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 19 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU