DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. aprīlī, 2025
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbības grupa (NB8) publicē pārskatu par vērienīga un sarežģīta finanšu krīzes vingrinājuma veiksmīgu īstenošanu

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu stabilitātes grupa (NBSG) 2024. gada rudenī astoņās grupas dalībvalstīs īstenoja finanšu krīzes vingrinājumu, kas ilga piecas dienas. Tā mērķis bija pārbaudīt reģiona iestāžu sadarbību un koordināciju fiktīvas finanšu krīzes situācijā, lai pilnveidotu krīzes pārvaldības ietvaru Ziemeļvalstu un Baltijas valstu reģionā.

Otrdien, 1. aprīlī, publiskotajā pārskatā ir aprakstīti vingrinājuma sagatavošanas darbi, kā arī tā kopizstrādes un īstenošanas gaita, īpaši izceļot organizatoriskos jautājumus un NBSG iestāžu, novērotāju un atbalsta konsultantu grupas darbu. Noslēgumā ir sniegts īss NBSG novērtējums par vingrinājumu.

Zviedrijas Finanšu ministrijas ģenerāldirektore un NBSG priekšsēdētāja 2025. gadā Anna Jegnella (Anna Jegnell): “Finanšu krīzes vingrinājums ir NBSG darba stūrakmens, kas palīdz stiprināt mūsu valstu ārkārtas rīcības plānu krīzes situācijās. 2024. gadā veiksmīgi īstenotais intensīvais vingrinājums ir apliecinājis to, cik vērtīga ir NBSG sadarbība.”

Vingrinājumā piedalījās gandrīz 450 dalībnieku, pārstāvot vairāk nekā 30 Ziemeļvalstu un Baltijas valstu iestāžu, kā arī Eiropas Savienības iestādes un Starptautisko Valūtas fondu. Vingrinājuma sagatavošanas darbi tika sākti 2023. gada aprīlī un pabeigti līdz ar tā izpildi 2024. gada septembrī. Tos koordinēja Dānijas noregulējuma iestāde Financial Stability Company, un tajos iesaistījās sagatavošanas grupa 70 dalībnieku sastāvā.

Financial Stability Company vadītāja vietnieks un vingrinājuma koordinācijas grupas priekšsēdētājs Jenss Verners Andersens (Jens Verner Andersen): “Būtisks sasniegums vingrinājuma sagatavošanas un īstenošanas posmā bija tas, ka visām iesaistītajām iestādēm triju pasākuma dienu laikā tika nodrošināts plašs loks sarežģītu tām aktuālu uzdevumu.”

NBSG apvieno Ziemeļvalstu un Baltijas valstu (Dānijas, Igaunijas, Somijas, Islandes, Latvijas, Lietuvas, Norvēģijas un Zviedrijas) ministriju, centrālo banku, uzraudzības iestāžu un noregulējuma iestāžu pārstāvjus. NBSG ietvaros Ziemeļvalstu un Baltijas valstu iestādes ir vienojušās regulāri īstenot finanšu krīzes vingrinājumus.

Pārskats pieejams Financial Stability Company mājaslapā.

Labs saturs
Pievienot komentāru

ĪSUMĀ

Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.


Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja  5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.

Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība. 

Noderīgi resursi

Latvijas Bankas vadlīnijas NILLTPFN un sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas izveidei un klientu izpētei (AML rokasgrāmata)

Informācija par valsts reģistriem klientu izpētes veikšanai atbilstoši NILLTPFN prasībām

FID Meklētājs sankciju sarakstos


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI